MakalelerMedeniyetimiz

“Türk” Soyadı Taşıyan Yabancılar

T

ürk asıllı ve Türk vatandaşı olmadıkları ve çoğu ise Türkiye’nin nerede olduğunu bile bilemedikleri halde dünyada (Türk ve İslam Dünyası dışında) 22 bin kişi (aile) “Türk” soyadını taşımaktadır.

    ABD’nin Utah eyaletinde yaşayan Prof. Dr. Toni Türk, 30 yıl önce “Turc” soyadının nereden geldiğini merak ederek, hayatını bunu bulmaya adadı. Çok sayıda ülkenin kütüphanelerini dolaştı. İnternette site açtı. Dünyanın muhtelif ülkelerinden (Türk ve İslam Dünyası dışında) bu siteye müracaat edenlerin sayısı 22 bine ulaştı. Toni Turc’a göre bu sayı çok daha fazladır sadece haberdar olup siteye müracaat edenlerin sayısı 22 bindir.

    Toni Turc gen haritası çıkaran bir siteyle anlaştı. Türk soyadı taşıyan 22 bin kişi DNA testi verilerini bu siteye gönderdi. Ve hepsinin DNA testleri ile Türklerin DNA verilerinin aynı olduğu görüldü.

    Turc soyadı taşıyan Amerikalıların ilk temsilcisinin 1718’de İrlanda’dan Boston’a göç eden Robert Turc olduğu ortaya çıktı. Toni Turc ise ceddinin Polonya’dan ABD’ye göç edenlere dayandığını tespit etti. Altın Ordu Rusya tarafından işgal edilip yakılınca çok sayıda Türk, Polonya’ya iltica etmişlerdir.

    Avrupa’da Turc soyadını taşıyanların kökeni ise onbirinci asra (esir düşen Selçuklu Türklerine) dayanmaktadır.

    Toni Turc’un kurduğu site “www.Turkgenealogy.com”dur. 22 bin kişinin kayıtları bu sitede mevcuttur. Turc soyadının isim babası ise Arnulph Turque‘dir. Bu 22 bin kişi Türkçe bilmiyorlar. Türkiye’yi görmüş değiller. T.C. vatandaşı değiller ama soyadları Türk’tür.

    “Ben kimim?” diye 30 yıl araştırma yapan Prof. Dr. Tony Richard Turc. ABD Utah eyaletinde San Jean Bölgesi Federal Direktörüdür. 22 bin kişinin kökeni Selçuklu? çoğu ise Osmanlı Türklerine dayanıyor.

    Almanya’da Türk soyadı taşıyan Jacob de Türk (1609 tarihinde) Almanya’da görüldü. Türk soyadı Prusya’da (1683 tarihinde) görüldü. Fransızlara esir düşen Selçuklu Emiri Hayreddin Selahaddin‘e Fransızlar şövalye unvanı verdiler, “le Türk” ve “de Türk” soyadı bu kişiden geliyor.

Ülkelerde soyadı “Türk” olanların sayısı:

Almanya: 8 bin 641
Amerika: 7 bin 858
İngiltere: 3 bin 543
Belçika: 322
Hollanda: 242
Fransa: 236
Polonya: 151
Macaristan: 108
Slovenya: 67
Kanada: 50
Avusturya: 16
Çek Cumhuriyeti: 13
İrlanda: 12
İsviçre:12
Hırvatistan: 10
Rusya: 8 İsrail: 7
Ukrayna: 6
İspanya: 5
Hindistan: 4
Güney Afrika: 4
Lüksemburg: 3
Norveç: 3
Avustralya: 3.

Toni Richard Turc 90 bin belge üzerinde çalışmış. Türk adınîan türemiş ad ve soyadl sınıflandırmış..
    Bazı ülkelerdeki dağılış ise şöyle:

Fransa: Turc, Turcq, Le turc, Le turque, Turquet, Turquin
İtalya: Turco, Turci, Turchio, Turcu, Del Turco, Turcheschi
Almanya: Turck, Turck, Thurch, Terkel*.
Polonya: Turek, Turecek, Turkovvski, Turktevvtez
Macaristan: Torok,Turk, Turkovich, Turkovvski
İskoçya:
Mac Töre, McTurk
İrlanda:
Turkington

M. Necati Özfatura

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 19