Haberler

Türk Dünyası’nın Acı Kaybı

Prof. Reha Oğuz Türkkan tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Uzun zamandır tedavi gören Prof. Dr. Reha Oğuz Türkkan dün gece İstanbul’da vefat etti.

1

920 yılında İstanbul’da doğan akademisyen yazarın cenazesi yarın toprağa verilecek. Türkkan’ın cenazesi 19 Ocak Salı günü Marmara İlahiyat Fakültesi Camiinden öğle namazını müteakiben kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu mezarlığına defnedilecek

Reha Oğuz Türkkan Kimdir?  

 ALGE’nin kurucusu ve EHO Sistemi’nin üreticisi Ord. Prof. Dr. Reha Oğuz Türkkan, New York Columbia ve CCNY Üniversiteleri eski öğretim üyesidir. 1960-1969 arasında Amerika’da 124 öğretim merkezi (UNİ-TEQ) kurmuş (beşinde Speed Reading-Hızlı Okuma kursları açmıştır). Başkan olduğu ‘Learning Foundations’ Vakfına ABD Federal hükümetince 4 eyaletin öğretim tekniklerini yenileme görevi verilmiş, 1970’lerde de ‘Learning Materials Publishing’ Yayınevinin Başkanlığını yapmıştır.

  Son yüzyılın en önemli psikologlarından, ünlü bilim adamı Prof. Skinner (Harvard Üniversitesi) ve Prof. Crowder’la (UCLA) birlikte ‘Sorularla Programlı Öğrenim’ metodunu geliştirmiş; bu yeni öğrenme metodunun üç kurucusundan biri olarak ve ABD’deki eğitime katkılarından dolayı ‘WHO’S WHO’ ansiklopedisinde yer almıştır. ABD Federal Hükümeti tarafından 4 eyaletin eğitim planlaması ve Sunrise Açık Üniversitesi’nin kuruluşunda eğitim teknolojisi danışmanı olarak görev almıştır.

  124 okul (4 tanesi Hızlı Okuma ve Bilgisayar üzerine) açtı. Aynı doğrultuda, Türkiye’de Yaykur Açıköğretim Üniversitesi’ni kurdu. 1975-1976 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı’nın Yaykur Açık Üniversitelerinin kurucusu ve yöneticisi olarak görev yapmıştır. 1976’da NASA’ya danışman olarak Hindistan’daki uydulu Eğitim çalışmalarını inceledi.

  ABD’de bulunduğu süre içerisinde ‘Psikolojinin İş Dünyasında Başarıya Etkisi ve Uygulanışı, İkna Psikolojisi ve Satış Teknikleri’ konularında iş dünyasına yönelik eğitimler verdi, çeşitli şirket ve kuruluşlara danışmanlık ve yönetim kurulu başkanlığı yaptı.

  1970’lerde Türkiye’de, ‘Hızlı Okuma’ adıyla ‘Speed Reading’ tekniğini tanıtmış, 1976-1980 arasında Milli Eğitim Bakanlığı, sonra da Kültür ve İçişleri Bakanlığı’nın üst düzey yöneticilerine, Boğaziçi Üniversitesi’nin Öğretim Üyelerine, ve birçok firmalara kurslar ve seminerler vermiştir. Daha sonra da halka açık seminerler başlatmıştır. ‘Çok Hızlı Okuma’ konusundaki Türkiye’de ilk kitabını 1985’te yazmıştır.

  1987 yılından itibaren, birçok firmaya, kamu kuruluşuna, okullara ve dershanelere eğitimler vermiş, halka açık seminerler düzenlemiştir.

  2000 yılında Tuğrul Türkkan’la beraber, en yeni ve çağdaş öğren & okuma yöntemlerinin Hızlı Okuma tekniğine bilgisayar desteğiyle uyarlanmasıyla, ‘4 Aşamalı Etkin Hızlı Okuma Sistemi’ni geliştirmiştir. Kısa adı EHO olan, bu programın uygulanması sonucunda, eskiye nazaran, gerek hız gerekse de okuma veriminde büyük ilerlemeler kaydedilmiştir.

  Yerli ve yabancı basında binlerce makale, dizi ve araştırması yayınlanan Reha Oğuz Türkkan, ayrıca İstanbul Ticaret Odası Gazetesinde ‘Amerika ve Türkiye’de İş Dünyası’ konularında 2 sene sütun yazarlığı yaptı. Türkçe, Fransızca ve İngilizce olarak yayınlanmış 43 kitap, 9 film ve 6 TV senaryosu vardır. ‘Too Early For Death’ 1954′ de NBC’de oynadı. ‘Türk Mavisi, Türk Yeşili ve Türkuaz’ Kültür Bakanlığı Ödülünü kazandı. ‘Tarihimizin Akışı’ ise Bakanlıkça video filmi olarak çekildi). Amerika’da İngilizce olarak ‘Turkish-American Encylopedic Digest’, Türkiye’de ‘Türkkan 21. yy. Ansiklopedisi’ni (birer cilt olarak) yayınlandı.

  Hayır işlerindeki faaliyetleri arasında ABD’de ‘Human Values Foundation’ Vakfı başkanlığı (Çevre ve Uyuşturucu Eğitimi), Türkiye’de de ‘Türk 2000’ler Vakfı’ Yönetim Kurulu (Geleceğe Hazırlık Bilimi / Füturoloji) başkanlığı vardır.

 

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 74