Haberler

Türkler Tek Çatı Altında Birleşiyor

D

evlet Bakanı Faruk Çelik, Dış Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı kurulması çalışmalarıyla ilgili olarak hazırlananyasataslağını  Başbakanlığagönderdiklerini söyledi.  Feshane’de Dış Türkler ve Akraba Topluluklar Derneklerine verilen yemeğe; Devlet Bakanı Faruk Çelik, AK Parti milletvekilleri İrfan Gündüz,Mehmet Müezzinoğlu, Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, gazetemizin Genel Yayın Müdürü Nuh Albayrak, birçok Türk Cumhuriyeti derneği ve üyeleri katıldı.

   Dış Türk ve Akraba Toplulukları Derneklerinin çalışmalarını takdirle izlediğini, bu süreçte devletin de etkin rol alması gerektiğinin farkında olduğunu vurgulayan Bakan Faruk Çelik, “Başbakan’ın talimatıyla Adriyatik’ten Çin Seddi’ne soydaş ve akrabalarımıza hizmet verecek yeni bir yapılanmanın içinde olunduğunu ve yasa taslağını Başbakanlığa gönderdiğimizi sizinle paylaşmak istiyorum” dedi.

Lobicilik Çok Önemli

   Dünyada lobicilik faaliyetlerinin dış politikada devletlerin elini güçlendiren önemli bir unsur olduğuna dikkati çeken Faruk Çelik, Yahudi ve Ermeni lobilerini buna örnek gösterdi. Lobi faaliyetleri sonunda, 1915 olaylarıyla ilgili tasarıların 19 ülke meclisince kabul edildiğini belirten Çelik, Uruguay’da halkın bilgisi olmasa da bu tasarının 1965 yılında geçtiğini anlattı.

   Bu konuda arşivleri açıp, meydan okumanın yanı sıra sokaktaki vatandaşa da Türkiye’yi doğru tanıtmak gerektiğini ifade eden Bakan Çelik, bu sorumluluğun da Dış Türk ve Akraba Toplulukları derneklerine düştüğünü söyledi. Çelik, “Biz kapıyı aralarsak, sizin köprüler inşa edeceğinizi biliyoruz” dedi.

   Dış Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı yapısının yurt dışında yaşayan vatandaşlar, soydaş ve akrabalar, Türkiye’ye gelen soydaş öğrenciler, sivil toplum örgütlerinin lobi faaliyetlerinin geliştirilmesi üzerine oturduğunu anlatan Devlet Bakanı Çelik, dış ülkelerde idari bir yapı kurulmayacağını, Ankara’daki yapı içinde 1 başkan, 2 başkan yardımcısı ve 5 daire başkanı ile her ülke masalarında uzmanların yer alacağını kaydetti.

    İş birliğinin derinleşmesinin Türk dünyasının barış ve huzur dolu geleceğinin de teminatı olduğunu söyleyen Bakan Çelik, “Günlük politik gelişmelerin kardeşlik bağlarımızı zedelemesine, ilişkilerimize gölge düşürmesine izin vermemeliyiz. Bunun için diyalog kanallarını açık tutmalı, birbirimizi dinlemeli, birbirimize güvenmeliyiz. Kardeşlik ilişkilerimizden daha önemli hiçbir konu yoktur. Türkiye hiçbir zaman kardeşlerini incitecek, onların hakkına halel getirecek bir davranış içinde olmamıştır, olmayacaktır” şeklinde konuştu.

Önce İkamet Meselesi Çözülmeli

   Doğu Türkistan Derneği Başkanı İsmail Cengiz, Dış Türkler ve Akraba Topluluklar Koordinasyon Başkanlığı ile Bakan Faruk Çelik’in şimdiye kadar kimsenin cesaret edemediği tarihî bir olayı gerçekleştirdiğini belirterek, kurulacak yapı hakkında tekliflerini dile getirdi. Türkiye dışında yaşayan, ancak Türkiye’ye gelen Türklerin ikamet problemi yaşamak istemediklerini kaydeden İsmail Cengiz, özellikle bu meseleye çözüm getirilmesini istedi.

Herkes Bu Projeye Destek Olmalı

   İstanbul Türk Ocağı Şube Başkanı Dr. Cezmi Bayram; Türkiye’nin elinde, çok fazla para harcamadan, sadece ilgilenerek lobi faaliyetleri oluşturabileceği büyük akraba toplulukları olduğunun altını çizdi. Türkiye’nin bu coğrafyada bekası için ciddi bir yapılanmaya ihtiyacı olduğunu dile getiren Bayram, “Türklerin lobicilik faaliyetlerine ağırlık vermesi gerekiyor. Proje, bunun için büyük bir fırsat. Sayın Bakanımıza herkesin destek vermesi gerek” dedi.

Kaynak: Türkiye Gazetesi

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 9