Haberler

Seyyid Ahmet Arvasi Yâd Edildi

Seyyid Ahmet Arvasi, düzenlenen anma programında sevenleri tarafından hatırlandı.

Ü

nlü sosyolog, öğretmen ve gazetemizin yazarlarından Seyyid Ahmet Arvasi, vefatının 21. yılında Türk Ocakları Pendik Şubesi tarafından düzenlenen toplantıda yâd edildi. Açılış konuşmasını yapan Türk Ocakları Pendik Şube Başkanı Ahmet Kara, Ahmet Arvasi’yi anmanın bir borç olduğunu belirterek, “Vefa duygusu imandandır” vecizesini hatırlattı.

Büyük Tefekkür Adamı

  Eski milletvekili Bozkurt Yaşar Öztürk de, “Seyyid Ahmet Arvasi, Türk-İslam düşüncesinin fikir babasıdır. Onu hapse atanlar daha sonra kendisinden bölücü hareketlere karşı sosyolojik reçeteler istemişlerdi. Hocamızın hazırladığı ‘Türkiye’de Şark Meselesi ve Alınacak Tedbirler’ adlı kitap gerçek bir reçete idi ama ne yazık ki gereği yapılmadı” dedi.

  Rahmetlinin oğlu Murat Arvasi ise babasının büyük bir ilim ve tefekkür adamı ve aynı zamanda bir şehid olduğunu belirterek “Allah bizleri de rahmetli gibi Ehl-i Sünnet anlayışı üzerinde sabit eylesin” dedi. “Rahmetli babamın Necip Fazıl’la birçok sohbetleri olmuştu. Üstadın da mürşidi olan Abdülhakim Arvasi hazretleri gibi ‘Yeryüzünde iki Türk kalsa birisi benim, hatta bir Türk kalsa bilin ki o da benim, ama Jöntürk değilim’ der ve Eshab-ı Kiram’dan sonra İslam’a en büyük hizmeti Türk milletinin yaptığına inanırdı” dedi.

  İstanbul Ülkü Ocakları Başkanı Dr. Semih Uşaklıoğlu da, “Hocamızın ‘Kongo’da da dünyaya gelseydim yine Türk Miliyetçisi olurdum. Çünkü inanıyorum ki, İslam Dünyasının kurtuluşu Türk milletinin ayağa kalkmasıyla olacaktır’ sözünü unutamam” dedi.

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 74