Haberler

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den Serzeniş

C

umhurbaşkanı Gül, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED)’ni kabul etti. TDED Genel Başkanı Ekrem Erdem, Cumhurbaşkanı Gül’e, derneğin yayını ‘Dil ve Edebiyat’ dergisini takdim etti. Erdem’in başkanlığındaki kabule; derneğin genel merkez icra kurulu ve Ankara şubesi yönetim kurulu katıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkçenin karşı karşıya kaldığı problemlere işaret ederek, “Kelime hazinesi çok az olan bir nesil ortaya çıktı. İletişim teknolojisi de buna sürüklüyor. Kimse artık mektup yazmıyor. Gençlerin fikirlerine, nesillere yön verecek yeni dergiler yok gibi geliyor bana.” dedi.

Ziyaretten büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Abdullah Gül, “Bu makamlarda olmanın dezavantajlarını yaşıyoruz. Eskisi gibi kitapları takip edemiyoruz. O dönemler kitapçılardan çıkmazdık. Sanat, edebiyat dergilerini, yurt dışında bile 10 yıl takip etmiştim.” şeklinde konuştu.
En Çok Memnun Olduğum Ziyaretlerden Biri
Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nin ziyaretiyle ilgili memnuniyetini dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, “Son dönemlerde en çok memnun olduğum ziyaretlerden biri oldu. Dil ve edebiyat alanlarındaki çalışmalarınızı görünce çok sevindim. Çok memnun olduğum bir iş yapıyorsunuz. Çok tebrik ediyorum.” diye konuştu.
Derneğin Ankara Şubesi’nin yerini çok beğendiğini kaydeden Gül, “Ankara’nın önemli merkezi haline gelir. Çok tebrik ederim. Siyasetten daha heyecan verici bir şey. Orası çok güzel, canlı ve uğrak bir yer. Güzel bir de kitapevi olsun.” tavsiyesinde bulundu.
Anayasanın Dilinden Çok Çekiyoruz
Anayasanın dilini gündeme getiren Cumhurbaşkanı Gül, “Anayasanın dilinden çok çekiyoruz. Kanunların dilinden de çok çekiyoruz.” dedi. İyi niyet mektuplarına temas eden Gül;

 “Güven mektuplarının çok hoş bir dili vardır. Yüzyıllardır kullanılan dili devam ettirirler. Dil ve edebiyat yönünden, sunumu çok yüksek seviyeli bir dildir. Büyükelçiler bir yere tayin edildiğinde gittikleri ülkenin cumhurbaşkanına sunarlar. Bizimkilerin mektuplarını gözden geçirince, okunduğunda hiçbir ruhu olmayan mektuplar haline geldiğini gördüm. Sıradanlaşmış; kelime, metin neredeyse tamamen değiştirilmiş ve yozlaştırılmıştı. Hemen düzeltin talimatı verdim. Şimdi düzeltiyorlar.”

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 74