Haberler

Suriye Türklerine karşı baskılar, işkenceler devam etmektedir

T

ürk Dünyası’nın bir parçası sayılan Suriye Türkleri, Baas Partisi tarafından her türlü haksızlığa maruz bırakılarak, anayasal, kültürel haklarından uzun yıllardan beri günümüze kadar mahrum kaldılar. Ana dillerinde okumak eğitim yapmak kitap, gazete, dergi yayınlamak yanında, Türkçe televizyon, radyo, internet site alanında da her çalışmaları yasaklanmıştır. 

Uzun yıllar Suriye’yi yöneten Baas Partisi diktatörü Hafız Esad bütün baskı ve asimilasyon metotlarını kullanarak, çok sayıda Türk’ü idam ederek, uzun yıllar hapishaneye atarak, bütün mülklerine, evlerine, arazilerine el koyarak büyük zulüm yapmıştır. 

Bu dönemde de Hafız Esad’ın oğlu Devlet Başkanı Beşar Esad’ın aldığı bütün tedbirlere rağmen, Suriye’deki bütün Türk bölgelerine olayların yayılması devam ediyor. Suriye halkının yanında Türklerin de gösteri ve ayaklanmaları, Suriye’nin her şehrine ve köşesine yayılmıştır. 
Artık milletlere baskı, soykırım düzenleyen diktatörler bir an önce yok olmalıdır, düşmelidir. 
Özellikle Saddam rejiminin düştüğü gibi, Esad rejimi ve onun gibi bütün diktatörlükler yıkılmalıdır. 

Hiçbir hakları olmayan Suriye Türklerinin bütün hakları bir an önce verilmelidir. 
Esad Rejimi, acımadan sivil halkın, göstericilerin üzerine ateş açarak, çok sayıda sivili öldürmüş ve yaralamıştır. 

Suriye’de yaşayan Türkler, uzun yıllardır ve özellikle son gösterilerde büyük kayıplar vermektedirler. 

Dünya bu kıyıma, katliamlara sessiz kalmaktadır. 

Bugün Suriye’deki protesto gösterilerinde şehit olan Türklerin sayısı, gösterilenlerden çok daha fazladır. Birçok Suriyeli Türk de yönetim tarafından kayıp edilmiş, izleri bile bulunmamaktadır, Sivil halka karşı, görülmemiş biçimde baskı şiddet uygulanıyor ve bunun sonucunda çok sayıda ölüm vakası olmaktadır. 

Artık Suriye’deki olaylar durdurulamayacak, daha da artacaktır. Hama şehrinde yüzlerce Türk şehit olmuş, yüzlercesi de kayıplar listesine geçmiştir. Bir kısmı da Türkiye’ye yerleşmiştir, 
Suriyeli Türkler 1982 yıllarında Hafız Esad döneminde de on binlerce şehit vermiştir. 
Suriye’nin Teslima Türkmen şehrinde, çok sayıda Türkmen hapishaneye atılarak, kurşuna dizilmişlerdir. 

Sadun Köprülü 

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 74