Haberler

15 Temmuz’un Yıl Dönümünde Türkiye Meydanlara Sığmadı

T
akvim yaprakları yine böyle sıcak bir Temmuz gününü gösteriyordu. Televizyon ekranlarına bir haber düştü: Boğaziçi Köprüsü askerler tarafından trafiğe kapatılmıştı. Kimse bu duruma anlam veremedi. Herkes terör saldırısı zannetti. Fakat FETÖ’nün alçak askerleri, darbeye kalkışıyordu. Halk, seçtiği iktidara sahip çıkmak için bütün şehirlerde sokaklara indi. Uçaklara, tanklara, toplara, kurşunlara karşı millet inanılmaz bir mücadele başlattı. Ve güneş, 250 kişinin şehit verilen geceye aydınlık bir Türkiye’nin habercisi olarak doğdu. İşte kendi halkını katleden kalleşlere karşı direnişin yapıldığı mekânlarda millet dün bu sefer 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü törenleri için toplandı. 
Üç Noktadan Köprüye…
Kalkışmanın yıl dönümünde İstanbul’da 34 kişinin şehit olduğu 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde, Ankara’da ise Meclis’te ve Beştepe’de yüz binlerce kişi tek yürek oldu. Sakarya’da, Diyarbakır’da, Konya’da, Van’da, Bursa’da, İzmir’de meydanlar dolup taştı. Sabaha kadar süren törenlerde darbeciler lanetlerken, FETÖ’ye karşı en güçlü şekilde duruş sergilendi. Köprüdeki törene katılmak amacıyla Kısıklı Meydanı, Çengelköy ve Altunizade’de bir araya gelen vatandaşlar, ellerinde Türk bayrakları taşıyarak köprüye doğru Millî Birlik Yürüyüşü’nü başlattı. İstanbul’un dört bir yanından insanlar, akın akın 15 Temmuz Şehitler Köprüsüne geldi. Trafiğe kapatılan E-5 kara yolu üzerinde, iki kıtanın buluştuğu köprüde birlik mesajı verildi. Köprü girişinde başlayan kalabalık, Çamlıca sapağına kadar uzadı.

Yürüyerek Geldiler  
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte Nakkaştepe’den tören alanına yürüyerek geldi. Erdoğan’a şehit yakınları ve gaziler, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve eşi Esra Albayrak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal eşlik etti. Yürüyüşte, Erdoğan’ın Türk bayrağı tişörtleri giyinen torunları Ahmet Akif ve Mahinur Albayrak da yer aldı. Başbakan Binali Yıldırım ise beraberinde bazı bakan ve vatandaşlarla Çengelköy’de buluşarak, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne yürüdü. Başbakan’ın yürüyüşü 5 kilometre sürdü. Daha sonra kürsüye gelen Başbakan kendisini bekleyen yüzbinlerce kişiye seslendi. Yıldırım şöyle dedi: 

“Tam burada, o karanlık gecede 34 kahramanımızı şehit verdik. İstanbul’un Çorum’un Gaziantep’in evlatları vatanları için şehit düştü. Hainleri sevindirmeyeceğiz. Boyun bükmüyoruz, bükmeyeceğiz. Hüznümüzü yüreğimize gömecek, gözyaşlarımızı içimize akıtacağız. Hainleri sevindirmeyeceğiz. Köprünün Anadolu Yakası’nda, bu mekânda anıt inşa ettik. Şehitlik Parkı yaptık, bu parka 250 selvi ve gül ağacı dikildi. Ağaçların künyesinde şehitlerimizin isimleri yer alıyor. Burayı ziyaret edip, salalar okuyabileceğiz. Şehitlerimizi hikâyelerini yaşatmaya devam edeceğiz.”

Darbecilere Tek Tip Elbise 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mahkemeye götürülürken şov yapan darbecilere tek tip elbise giydirileceğini duyurdu. Şehitler abidesinin açılışında konuşan Erdoğan, şunları söyledi:
“FETÖ’nün sadece FETÖ olmadığını, PKK’nın sadece PKK olmadığını, DEAŞ’ın sadece DEAŞ olmadığını, bu terör örgütlerinin sadece görünen yüzlerinden ibaret olmadıklarını çok iyi biliyoruz. Onların arkasındakileri çok iyi biliyoruz. Önce o hainlerin kafasını koparacağız. 
Meclis, idam kararı verir; bana gelirse, ben onaylarım.   Bazıları ne diyor ısrarla; kontrollü darbe. Milletimizin bu şanlı direnişine kara çalmaya çalışıyorlar. Bu terbiyesizliktir, bu ahlaksızlıktır.  Biz Yenikapı toplantısına bu Kılıçdaroğlu’nu da davet ettik. Bilseydik etmezdik. İnsan utanır, bu, 250 şehidimize saygısızlıktır, hakarettir. Bu millet senin gibi, ürkek, korkak değil.  
Unutmayacağız, unutturmayacağız. Eğer 15 Temmuz’un bize verdiği dersleri doğru şekilde okumazsak, yeni 15 Temmuzları yaşamamız kaçınılmaz olacaktır. Üstelik bir sonraki 15 Temmuz’da düşmanın karşımıza hangi oyunlarla çıkacağını, kimleri kullanacağını da bilemeyiz. 
Dikkat ederseniz 15 Temmuz darbesine katılanların hiçbirinin yüzünde şu ana kadar en küçük bir pişmanlık emaresi göremezsiniz. FETÖ yapılanması içinde yer alan diğer kişilerin durumları da büyük ölçüde aynıdır. Demek ki bunlar gaflet hâliyle değil, taammüden, kasten ülkemizi sırtından hançerlemek istediler. Türk milleti aman dileyene ne kadar merhametliyse ihanetinde ısrar edene de o kadar şedittir. O hainler kapatıldıkları cezaevlerinin duvarları arkasında çürüyüp giderken bunları düşünecek çok zamanları olacak.
Geçen gün Sayın Başbakanımızla da konuştum. Artık bunlar (FETÖ sanıkları) mahkemeye çıkarken Guantanamo’da olduğu gibi bunları da tek tip elbise ile çıkaralım. 
Şu ana kadar kamu kurumlarıyla ilişiği kesilen FETÖ mensuplarının sayısı 111 bini buldu. Açığa alınmış olan 38 bin kişiyle ilgili araştırmalar da devam ediyor. Zira biz bu teröristlere hâlâ para mı vereceğiz? Bu milletin alın terinden kesilen bu parayı, biz bunlara mı vereceğiz? Kusura bakmasınlar, kamudan bunlara biz para veremeyiz. Gitsin nerede çalışacaksa çalışsın, oradan imkânını bulsun.”
F-16’lardan Erdoğan’a Selam  
15 Temmuz darbe girişiminde hain pilotlar tarafından millete karşı kullanılan F-16’lar gerçek sahiplerini buldu. Darbe girişiminin birinci yıldönümünde, vatansever F-16 pilotları, 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliklere katılmak üzere Ankara’dan İstanbul’a uçan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı selamladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da onlara karşılık verdi.  F-16’lar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a İstanbul’a kadar eşlik etti.
Etkinlik Alanları Uçuşa Kapatıldı 
15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü dolayısıyla, etkinlik alanları uçuşa kapatıldı. Alınan bilgiye göre, başta 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile diğer etkinlik alanlarının içinde olduğu 20 deniz mili yarıçapındaki bölge, görerek uçuş (VFR) yapan helikopterle benzeri sivil ve görevli olmayan hava araçlarına kapatıldı. Saat 15.00’ten 03.00’e kadar süren yasak, güneyde Büyükçekmece tarafından başlayıp Sabiha Gökçen Havalimanı’na kadar olan geniş bir alanı kapsadı.

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 5