Dil ve EdebiyatTürk Dili

Yabancı Dille Eğitim İhanettir

Y

abancı dille eğitim Türkiye’nin ve Türk dünyasının en önemli meselesidir. Tarihte birçok misalleri vardır. Bunu, 2000 yıl önce Romalılar keşfettiler. O Bunlar Avrupa’nın çoğunluğunu teşkil eden “Ket” kavimlerini feth etmelerine rağmen bir türlü rahat edemediler. Çünkü bu kavimler, kimliklerini kaybetmiyorlar, hatta sık sık da isyan ediyorlardı. Bunun üzerine, bir senatörle, Romalılar bir fikir geliştirdiler. Bunların dillerini unutturursak, bunlar kendi kimliklerini de unuturlar, iş biter. Ondan sonra da ülkelerine kattıkları topraklarda şuurlu olarak insanlara dillerini unutturmak için uğraştılar. Bunda da başarılı oldular. Onun için Fransa’daki “Ket” veya “golf” ler, kendi dillerini ve kültürlerini unutarak Latinleştiler.

Mesela, İngilizler, 1890’da işgal ettikleri ve akla hayale gelmedik zulümler, katliâmlar yaptıkları İrlanda’yı bir türlü dize getirememişler. İrlanda’da da son kalan Ketler var. Durmadan da isyan ediyorlar. İngilizler de, geçen asırda merak sardıkları Roma’yı, Yunan’ı çok iyi incelemiş, hatta üniversitelerinde öğretmişlerdi. Romalıların bu yöntemini buldular. Yani, dillerini unutturursak bu iş biter.

 Nitekim, 1890’da, vilayeti idare eden İngiliz valisi, Milli Yüksek Öğretim Kurulu (MYÖK) adıyla, içinde İrlandalı yaltakçıların da bulunduğu bir kuruluş gerçekleştiriyor. Ardından açıklanan bir kararla anaokulundan, üniversiteye kadar öğretim dilini İngilizce yapıyorlar ve İngilizce eğitime geçiliyor. Birkaç sene sonra, İrlanda’da, kendi dilini bilenlerin sayısı yüzde 99’dan yüzde 30’lara iniyor. O zaman da, bir grup dilini seven vatansever, gizlice toplanıyorlar ve diyorlar ki, “Dilimiz gitti. O zaman bağımsız irlanda hayali kalamaz. Yani tarihten siliniyoruz.” Ardından gizli bir cemiyet kuruyorlar ve ilk faaliyet olarak değişik yerlerde gece kursları açıyorlar ve insanlar buralarda kendi dilini gizlice öğreniyor.

Bunun uyandırdığı şuurla bağımsız irlanda kuruluyor, işte o günlerde, kurulan cemiyetin ingilizlerle olan savaşı bugünlerde de devam ediyor, İngilizler bunu sadece irlanda’da değil, Hindistan, Pakistan gibi ülkelerde de uygulamışladır. Hindistan’da bir şey çıkarmışlar, ingilizce bilmeyen adam değil diye… Herkesi bir yarışa sokmuşlar. Böylece bir taşla iki kuş vurmuş oluyorlar. Birincisi, bu insanlara millî değerlerini özelliklerini unutturuyorlar, ikincisi de başka hiçbir şey öğrenememelerini sağlıyorlar.

Ruslar da aynı şeyi yaptılar. Önceleri, başkaldıranları Sibirya’ya sürer veya öldürür, keserlermiş. Sonra, Kuruşçev, İngilizler’den örnek almış, “Biz bunların niye kesiyoruz? Bize hammal lazım, İngilizlerin yaptığı gibi bunların kafalarını değiştirir, ameliyat yaparız. Kimse de bizi ayıplamaz” diyerek yeni bir yol açmış. Kazakistan’dan başlayarak Rusça eğitim yapan okullar açmışlar. Ancak ingilizler kadar acımasız olmamışlar, bu okulların yanında, Kazak, Kırgız okullarını da açık bırakmışlar. Ancak bütün imkânları Rusça eğitim yapan okullara vermişler.  Bu yüzden,   diğer okullar sönmüş. Rusça eğitim yapan okullardan mezun olanlar daha kolay iş bulmuş. Hani, bizde de ilanlar çıkar ya… Boğaziçi mezunu aranıyor diye, başka okuldakilere iş yok onun gibi…

Zaten bu işlerin arkasında hep İngilizler olmuştur. Amerikalıların yaptığını zannetiğiniz birçok işin de arkasında İngilizler olmuştur. 40 senedir İngilizler, Amerika’nın arkasına saklanmıştır. Bu ülkelerin gizli cemiyetleri vardır. Bu cemiyetlerle ülkelerin kilit noktalannı tutmuşlardır. Buradaki adamlarla ülkelerde modalar estirilir. Ülkemizde de biriki okulla, 1950’lerde başlayan yabancı dille eğitim, çorap söküğü gibi devam ederek bugünlere gelindi.

Şimdi bir İngilız-Amerikan planı var. Türkiye’de solcu, milliyetçi gibi maskelere sahip insanları kilit noktalara koymuşlar. Amaç, birkaç sene içince Türkçe eğitim yapan okul bırakmamak. Anlattığımız tarihi misaller gibi bu işler okullarda bitiyor. Bir, iki nesil sonra insanlar dilini unutuyor. Bu olay, görüyorsunuz Türkiye’de de büyük bir hızla devam ediyor. Osmanlıca veya öz Türkçe birçok kelimenin yerini İngilizceleri alıyor. Zaten hatırlarına bile gelmiyor. Basın yayın organları da bu işe çanak tutuyor. Dolayısıyla millet dilini unutmaktadır. Böyle giderse bir-iki nesil sonra Türkiye’de Türkçe bilen kalmaz. O olursa ne olur? Türkçe gidince Türk kültürü, tasavvufu, irfanı, inancı hepsi beraber gider. Çünkü dil bunların hepsini taşıyan gemidir.

Şimdi eğitim dili İngilizce oldu, ortaya, liseye bile ders kitapları İngiltere’den ithal geliyor, tanesi 20 dolar, otuz dolar. Şimdi İngilizlerin meclisinde bir adam kalkmış, İngiltere hiç bir şey üretmiyor, demiş. Ama bugün İngiltere’nin en büyük gelir kaynağı İngilizce öğretimi ve İngilizce kitaplarını başka ülkelere satmak gibi laflar etmiş. Şimdi bu yolla dışarıya giden paralar bir hesap et. 5 bin kişiyi Amerika’ya gönderiyorlar, devlet hem de. Ne için gönderiyor belli değil. Senede otuz bin dolar adam başı. Bunların hepsini topla Türkiye’deki eğitim bütçesinin birkaç katı çıkıyor. Ondan sonra araştırma için para istesen beş kuruş para yok. Bir memleket böyle batırılır işte!.. Aklımızı başımıza toplamazsak, durum vahim yani…

 

Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 9