MakalelerTürkistan

Türkiye Türk Dünyasının Direğidir

G

resim

iresun Üniversitesi Uluslararası Kültür ve Sanat Topluluğu’nca “Kazakistan’ın Hürriyetinin 26. Yıl Dönümü” töreni düzenlendi. Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı, Ömer Halisdemir Konferans Salonu’nda gerçekleşen törende yaptığı konuşmada, hürriyet gününün hem Kazaklar hem de Türkler için çok anlamlı bir gün olduğunu söyledi.
Kazakistan’ı İlk Tanıyan Türkiye 
Bundan 26 yıl önce Kazakistan’ın hürriyetini ilan ettiğini hatırlatan  Saparbekulı, hemen ardından iki saat sonra merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın Nursultan Nazarbayev’i telefonla aramasıyla Türkiye’nin dünyada Kazakistan’ın hürriyetini ilk tanıyan ülke olduğunu belirtti.
İyiki Türkiye’ye Gelmişim
Saparbekulı, bu çok anlamlı günde sevinçlerini paylaşan Türk halkına ve töreni düzenleyen Giresun Üniversitesi ile öğrencilerine teşekkür ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ben de sizin gibi bir dönem öğrenci oldum, Kazakistan’ın hürriyetini kazanmasıyla yurt dışına çıkan ilk öğrencilerden birisiyim ve o zaman da diyorum ki bu bir kaderdir. Kazakistan’da da okuyabilirdim, dünyanın başka bir ülkesinde de okuyabilirdim. İyi ki Türkiye’ye gelmişim, dünyada Türkler olarak sadece biz değil, 80 milyon Türk kardeşimiz olduğunu gördüm. Gerçekten kardeşlik sevgisini yaşadım, kalbimde tuttum.”
Türkiye’nin Düşmanı bizimde düşmanımızdır
Türkiye’nin sevincini de üzüntüsünü de paylaştığını dile getiren Saparbekulı, “Cumhurbaşkanımız da 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünden sonra ilk defa Türkiye’ye gelen lider olmuştu. O zaman ne demişti, ‘Türkiye’nin düşmanı bizim de düşmanımızdır’ demişti.” ifadesini kullandı.
Türkiye Türk Dünyasının direğidir
Saparbekulı, bunun sadece sözde değil, kalplerinde paylaştıkları bir his olduğunu vurgulayarak, “Türkiye Türk dünyası ve bu coğrafyadaki en önemli ülkedir, belki de Türk dünyasının direğidir. Türkiye güçlü olduğu sürece Türk dünyası da güçlü olacaktır. Aslında biz sadece dost değiliz, biz en önemlisi Allahın verdiği bir kardeşiz.” şeklinde konuştu.

Bir oldukça daha güçlüyüz
Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları ise kardeş, dost ülke Kazakistan’ın, bütün Kazak halkının hürriyet  gününü kutlayarak, “Biz bu coğrafyada tarih, din, kültür inanç birliğine sahibiz. Ortak noktalarımız adeta iş birliğimizi daha ileri noktalara taşımayı emrediyor. Biz bir ve beraber oldukça bu coğrafyada çok daha güçlü olacağız, söz sahibi olacağız.” dedi.
Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun da dost ve kardeş Kazakistan Cumhuriyeti’nin 26. hürriyet yıl dönümünü, üniversitede kutlamaktan onur duyduğunu ifade ederek, “Türkiye Cumhuriyeti her zaman Kazak halkının yanında olmuştur ve olmaya da devam edecektir.” değerlendirmesinde bulundu.
Coşkun, Kazakistan’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tabiriyle “Türk dünyasının aksakalı olan bilge Nursultan Nazarbayev’in liderliğinde Asya’nın parlayan yıldızına dönüştüğünü” vurguladı.
Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ise Kazakistan’ın ata toprakları olduğunu aktardı. Orta Asya’nın Türkiye’nin geçmişi olduğunu kaydeden Aksu, bu tarihe herkesin sahip çıkarak birlikteliğin sürmesini diledi.

Mehmet Can

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 28