Haberler

Türkiye Sarıkamış’da Şehitler İçin Yürüdü

E

nver Paşa komutasındaki Sarıkamış harekatında donarak şehit düşen 90 bin Mehmetçik, 98. yıl dönümünde “Türkiye Şehitlerine Yürüyor” etkinliği ile anıldı.

Kars’ın Sarıkamış ilçesine bağlı Kızılçubuk köyü nde toplanan ve Azerbaycan, Kırgızistan, Çeçenistan, Gürcistan, Kuzey Kıbrıs ve Türkiye’nin dört bir tarafından gelen yaklaşık 10 bin kişi ile İçişleri Bakanı  İdris Naim Şahin, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, yürüyüşe katıldı. Saat 10.00’da toplanan kalabalık hava sıcaklığının sıfırın altında 6 derece soğuk ve yaklaşık 40 santime ulaşan karda ellerinde bayrak alan  gurup 8 kilometrelik Şehit Kurmay Albay Faruk Sungur yolunu takip ederek Soğanlı Dağlarının zirvesine ulaştı. 

Zirvede şehitler için okunan duaya amin diyen gurup saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı’nı okudu. Daha sonra, askeri bando eşliğinde marşlar okunarak törenin yapıldığı Şehitlik mahalline gelindi. Kızılay alana giriş yapan Mehmetçiğe kırmızı ve beyaz karanfiller atarak karşıladı. Komutanlar, harita üzerinde Sarıkamış Harekatını anlattı.  

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 74