KültürümüzMakaleler

Süt Molası

“Dünya Kadınlar Günü Dolayısiyle Millî Mücadelede Şehit Olan Türk Analarını rahmetle anıyoruz.”

K

urtuluş Savaşı’nda cepheye mermi taşıyan kadın kollarındaki annelere çocuklarını emzirmek için “Süt Molası” talimatı verilmişti. Milli şairimiz Arif Nihat Asya’nın bu süt molası talimatı için yazdığı nefis bir dörtlüğü ve cepheye mermi taşırken şehit olan bir Türk anasıyla ilgili yazıyı aşağıya alıyoruz.

 

Süt Molası Ta’limatı
Cephane kollarında kadınlardan çoğunun
Emzikli oldukları kaçmış -demek- gözünden,
Ki birşey anlamadı Ta’limat’ta gördüğü
                 “Süt Molası” sözünden.

Kurtuluş Savaşı’nda Türk Kadını

 Vapur ve motorla İnebolu’ya çıkarılan silah ve cephane Kastamonu üzerinden Ankara’ya, oradan da cepheye gönderiliyordu. 1921 yılı Aralık ayında birdenbire bastıran kar yolları kaplamıştı. İnebolu’dan Kastamonu’ya hareket eden ve her nasılsa yolda kafileden geri kalmış genç bir kadın, fırtınalı bir gecede sabaha kadar yağan kar altında yoluna devam etmişti. Cephane yüklü kağnısı ile yorgun argın bir halde ancak Kastamonu kışlası önüne kadar gelebilmiş, şehre girmek nasip olmadan kağnı arabası yol kenarında durmuştu. Arabanın yanma gidenlerin gördüğü manzara yürekler acısı idi. Bu vatansever kadın, bu kıymetli yükü korumak için yorganlarını top mermilerinin üzerine örtmüş kendisi de bir elinde üvendire kollarını top açarak yorganın üzerine abanmış ve o durumda sabaha karşı donduğu anlaşılmıştır.

   Olay yerine gönderilen Cemil ve Rıfat çavuşlar, göz yaşları dökerek şehidin üzerindeki karları süpürüp arabadan indirirken, yorganın altından birdenbire çığlığı basarak ağlayan bir çocuk sesi işitince şaşırdılar ve şehit anayı yana çekip yorganı kaldırınca gördükleri şaheser tablo şu olmuştu: Otlara sarılı top mermileri arasına yerleştirilmiş çulların içinde kundaklı bir kız çocuğunun donmaktan kurtulduğu ve müdahale üzerine uyanarak meme için ağlamaya başladığıdır. Cephanesi ve yavrusu uğruna kendisini feda eden bu kahraman Türk anasının acıklı hikayesini bu vatan topraklarında yaşayan herkesin, özellikle genç nesillerin iyi değerlendirmesi gerekir.

 

 

Mehmet Can

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 242