MakalelerTürkistan

Mazlum Doğu Türkistan

B

u bir soykırımdır, binlerce Uygur Türküne vatandaşlık vererek idamlardan kurtardık. Medeniyetimizin ve inancımızın kökü nerelere kadar uzanıyorsa oralarla ilgilenmek bizim vazifemizdir.” R. Tayyip Erdoğan/Cumhurbaşkanı.

“Ben Çinlilerin altın, gümüş, ipekleri, tatlı sözleri ve diğer değerli hediyelerine aldanmadım. Biz; birçok Türklerin onlara aldanıp, yok olup gittiklerini ve kulluğa maruz kaldıklarını hiç unutmadık. Ben Allah’ın yardımına sığındım ve ben Türklerin hakanıyım.” Bilge Hakan.

“Çinliler dünyanın en tehlikeli milletidir, acıma nedir bilmezler.” Doğu Türkistan davasının liderlerinden merhum İsa Yusuf Alptekin.

Evet, ana yurdumuz Orta Asya’nın ortasında, Müslüman bir toplum, dünya Müslümanlarının gözleri önünde seyredile seyredile Çin zulmü altında inim inim inliyor.

Türkiye dışında, Türkiye’de de hükümet dışında, İslam dünyası ve insanlık dünyası ise seyrediyor.

İşin garibi Doğu Türkistan’ın yanındaki Müslüman ülkeler de seyrediyor. Gerçi onlar da Rus zulmünden ve kısmen Çin zulmünden kurtulalı şurada 25 yıl oldu.

Kendilerini ancak toparlıyorlar ama yine de bu kadar sessiz kalmaları düşündürücüdür.

Soykırımın ne demek olduğunu, yer kürede Müslüman ülkelerin hepsi bir şekilde yaşamıştır ve iyi bilir.

İnsanlık tarihi boyunca Müslümanlardan başka soykırıma uğramış başka milletler yoktur. Filistin, Suriye, Myanmar, Arakan, bir dönem Balkanlar, halen Afrika’nın önemli bir kısmı, yıllardır soykırım yaşamaktadır.

Nasıl bir anlayış ve inançtır ki, soykırım yapanların yandaşları kadar, soykırıma uğrayanların yandaşları seslerini çıkaramıyorlar.

Dünya liderleri arasında Çin zulmüne “soykırım” diyen tek lider Cumhurbaşkanı Erdoğan oldu. Allah ondan razı olsun.

Üstelik bu soykırım dün değil, yıllardır en akıl almaz bir şekilde devam ediyor. Biz Müslümanların bir gariplikleri de şu;

Efendimiz (aleyhisselam) ve  Sahabelerden sonra İslam’ı yayan tüccarlar ile büyük İslam âlimleri ve tarikat önderleri bu coğrafyadan çıkmıştır.

Bunların hiç mi hatırı yok, bu mübarek âlimler hatırına da mı sesimiz, soluğumuz çıkmaz. Tuzu kuru ehli dünyalar gibi “haa, hiii, hooo” diyerek,“anı kurtarma” kurnazlığından ne zaman kurtulacağız.

“Asırlardır İslam toprağı olan Doğu Türkistan; Karahanlıların, Gaznelilerin, Selçukluların, Bâbürşâhîlerin idaresi altında mesut devirler yaşayan bir güzel diyardır.

İşte bu İslam coğrafyasının sahibi masum Doğu Türkistanlılar, Çin soykırımının altında bağımsızlık sevdasıyla yanıp tutuşmakta, İslâm âlemi de seyretmektedir.

Dünyanın, daha doğrusu İslam âleminin dürbünün tersiyle izlediği Doğu Türkistan gerçeği, samimi şekilde iman eden her mümini rahatsız etmelidir.

Maalesef Müslüman âleminin önemli bir kısmı, yüz yılı aşkındır soykırım yaşayan; dinlerini, dillerini, canlarını, mallarını kaybederek hayatta kalma mücadelesi veren 40 milyon Müslümanın dramı karşısında, cılız ses çıkarmaktan öte bir şey yapamıyor.

Hüseyin Öztürk

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 19