Haberler

Maliye Bakanı Şimşek: Ata Yurduna Köprü Kurduk

M

aliye Bakanı Mehmet Şimşek, THY’nin Ulan Batur’a seferler düzenlemesi ile birlikte Ata yurdumuz ile her alanda daha sıkı münasebetlerin oluşacağı yeni bir dönemin başlayacağını söyledi. THY’nin Ulan Batur’a hat açması sebebiyle düzenlenen törenden sonra  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, THY’nin buraya gelmesi ile birlikte olumlu bir durum söz konusu olacağını belirterek, “Moğolistan ile artık ‘gerçek komşu’ oluyoruz. THY’nin seferleri ile çok güçlü bir köprü kurulmuş oluyor” dedi. 

Halen Türkiye’de devletin de önemli katkılarıyla 1300 Moğol öğrenci okutulduğunu, bu öğrencilerin ülkesine döndüğünde kamu ve özel sektörde çok önemli görevler üstleneceğini de ifade eden Şimşek, 

“Bu durumda olan 3 bin öğrenci var. Buranın nüfusunun 3 milyondan az olduğunu düşünürseniz bunlar ciddi rakamlar” diye konuştu. Türk Hava Yolları’nın (THY) Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur’a hat açmasını “Bu köprüler burayı Türkiye’ye çok yakınlaştırıyor” diye değerlendiren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, şunları söyledi: 

“Elbette bu yakınlaşma ticari alana da yansıyor. Daha önce 3 milyon dolar olan ticaret hacmimiz, Başbakan Erdoğan’ın burayı ziyareti esnasında verdiği hedef doğrultusunda geçen yıl 47 milyon dolara yükseldi. Ayrıca Hamdi Bey, çok güzel ifade etti. Bişkek’i de buraya bağladık. Böylece Moğolistan’ı Orta Asya’ya da bağlamış olduk.”

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 74