Haberler

Kazakistan’da Türk Şaheseri Cami İbadete Açıldı

K

azakistan’ın başkenti Astana’da Sembol İnşaat tarafından inşa edilen ve ülkenin en ihtişamlı camisi olan Hazret Sultan Camii, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in katıldığı törenle açıldı.


17 bin metrekarelik alan üzerine kurulu ve 8 bin kişilik kapasiteye sahip Hazret Sultan Camii’nde, 77 metre yüksekliğe sahip dört minare ve yüksekliği 52 metre olan toplam 10 kubbe bulunuyor. 

Sosyal bir tesis olarak inşa edilen caminin ibadet bölümlerinin yanı sıra taziye salonları, kütüphaneler, nikah salonları, arşiv, lojmanlar, ofisler, 400 kişilik yemekhane, VIP odalar, el ayak kurutma ve terlik odaları gibi mekanlar da bulunuyor. 

Sembol İnşaat Kurucuları Fettah Tamince, “Sembol İnşaat olarak Astana Arena Stadı, Han Çadırı, Barış Piramidi, Rixos President Astana, Bağımsızlık Sarayı, Ulusal Askeri Akademi, Nazarbayev Üniversitesi ve Astana Medya Merkezi gibi önemli yapıları kısa sürede başarıyla tamamladık. Ülkenin sembolü hâline gelen kültürel, askerî ve sosyal yapılara Sembol İnşaat olarak imza attık. Şimdi de Astana’da Hazret Sultan Camii ile ülkenin en ihtişamlı camisini Kazakistan’a armağan ediyoruz” dedi.


İznik Çinileri Kullanıldı 

Nazarbayev’in doğum günü olan 6 Temmuz’da açılışı gerçekleştirilen caminin, inşası sırasında 1500 kişi çalıştı. Caminin yapımında Türkiye’den malzeme kullanılmaya özen gösterildi. İç süslemelerde Türkiye, İtalya ve Kazakistan’dan gelen sanatçılar çalıştı. Camide kullanılan çiniler ise İznik’ten tedarik edildi.

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 74