Haberler

Macaristan’da Türk Şenliği

M

resim

acar-Turan Vakfı ve TİKA’nın katkılarıyla Hun ve Türk kökenli milletlerin soylar toplantısı: Kurultay’ın 6’ıncısı, Budapeşte’de düzenlendi. Kurultaya Macaristan’dan katılan Monika Hajdu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Macarların da Türk kökenli bir millet olduğu inancını dile getirerek;
”Macarların kökeni hakkında tartışmalar var. Macarların bir kısmı Fin-Ugor menşeli olduğunu iddaediyor. Diğer bir kısmı ise Türk asıllı olduğunu söylüyor. Ben Macarların Türk asıllı olduğuna inanıyorum çünkü aramızda dil başta olmak üzere birçok alanda benzerlikler var. Her iki millette de benzer isimler var. Mesela, Macarların İmre, Levente ya da Zoltan diye çağırdığı isimleri Türkler Emre, Levent ve Sultan olarak kullanıyor. Sadece bu bile bizim aynı kökenlerden geldiğimizin ispatıdır.” dedi.
Törene ikinci defa katıldığını belirten Şeref Şavlı ise, düzenlenen programın kültürler arası etkileşim açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak, ”Genel olarak Macarlar, Türklere büyük sempati duyuyor. Birçok Türk asıllı milletten gelen katılımcılar burada birbirlerini tanıma fırsatı elde ediyor. Macaristan bu etkinliği hükümet seviyesinde de destekliyor. Macaristan Ulusal Meclisi Başkan Yardımcısı Sayın Sandor Lezsak bu etkinliğin hamisi. Bu programı düzenleyen Macar-Turan Vakfına müteşekkiriz.’‘şeklinde konuştu.
Avrupa’nın En büyük Merasimleri
Avrupa’nın en büyük yaşatıcı merasimi olarak kabul edilen ve 2008’den beri iki yılda bir düzenlenen proğrama, 2014 yılında yaklaşık 200 bin kişi katılmıştı.

Törende Azeri, Avar, Başkurt, Bulgar, Balkar, Buryat, Çuvaş, Gagavuz, Kabardino, Karaçay, Karakalpak, Kazak, Kazakistanlı Madyar, Kırgız, Kımık, Moğol, Nogay, Özbek, Özbekistanlı Madcar, Tatar, Türk, Tuva, Türkmen, Uygur, Yakut ve Macar katılımcılar yer alıyor.

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 74