Haberler

Herkes Soyunu Öğrenecek

P

rof. Dr. Yusuf Halaçoğlu kökenini merak edenlere hizmet verecek. Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, “Kürtlerin yüzde 30’u Türk kökenli” açıklamasının dayanağı olan Osmanlı tahrir belgelerini 6 ciltlik kitapta topladı. Arşiv belgelerini, sanal aleme taşımaya hazırlanan Halaçoğlu, www.anadoluasiretleri.com adlı site üzerinden kökenini merak edenlere hizmet verecek. 1 TL karşılığında girilecek sitenin, 2 milyon’ TL gelir elde etmesi bekleniyor.
Belgelerini 6 Ciltlik Kitapta Topladı.

   Türk Tarih Kurumu eski Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, 2 yıl önce yaptığı, ” Kürtlerin yüzde 30″ u Türk kökenli  açıklamasına dayanak oluşturan Osmanlı tahrir belgelerini 6 ciltlik kitapta topladı. “Anadolu’da Aşiretler, Cemaatler, Oymaklar” adını verdiği çalışmayı sanal aleme taşımak için kolları sıvayan Halaçoğlu, 60 bin TL masraf yaparak, server kurdu ve belgeleri internete aktardı. Korsanlara karşı bir bilgisayar şirketiyle anlaşan Halaçoğlu, www.anadoluasiretleri.com  adlı siteden 1 TL karşılığında etnik köken belgesi sunacak.

41 Bin Fiş Çıkardı

  “Yaptığımız değerlendirmelere göre siteye en az 1 milyon kişinin girmesini bekliyoruz”diyen Halaçoğlu, 1986 yılında başladığı çalışmanın maliyetinden ise manevi boyutunun daha büyük olduğunu söyledi. “Uyumadığım günler oldu. Günde ortalama 3-4 saat uyku ile TTK Başkanlığı yaptım; üniversitede derslerime ve akademik kariyerime devam ettim. Belgeleri, sıralarken tam 41 bin fiş yaptım” diye konuştu.

           
***

Türk- İslam Dünyasında İnsan Hakları İhlali Sempozyumu

D

evlet Bakanı Faruk Çelik’in himayelerinde Bursa Büyük Şehir Belediye Başkanlığı ile TİKA desteğinde “Yakın Tarihimizde Türk Ve Müslüman Soydaşlarımızın Maruz Kaldığı İnsan Hakları İhlalleri Sempozyumu” 11-13 Aralık 2009 tarihleri arasında Bursa’da yapılıyor.

   Sempozyumda genel olarak Türk ve İslam Dünyasının karşı karşıya kaldığı insan hakları ihlalleri bu ihlallerin dünya kamuoyunda duyurulması ihlallerin takibi ve ihlallere karşı politika oluşturulması ana başlıkları altında;

   Ahıska Türkleri, Arnavut Müslümanları, Azarbaycan Türkleri, Batı Tırakya Türkleri, Bosna-hersek Müslümanları, Bulgaristan Türkleri, Filistin Müslümanları, Irak Türkleri, Kıbrıs Türkleri, Kırım Türkleri, Kosova Müslümanları, Anadolu Müslüman Türkleri, Uygur Türkleri, Afganistan Türkleri, karşı karşıya maruz kaldıkları insan hakları ihlalleri ele alınacaktır.

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 74