Haberler

Hayallerin İzinde: Doğu Türkistan

Ç

ocukluğu babasının hasret kaldığı Doğu Türkistan hikâyelerini dinlemekle geçen sanatçı Eser Saka, fotoğraflarla hayallerinin izini sürdü.

    Babasının küçük yaşta ayrılmak zorunda kaldığı Doğu Türkistan ile ilgili hikâyelerle büyüyen Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu Özel Kalem Müdürü Eser Saka, hatıralarının peşine düştü ve fotoğraf makinesiyle atalarının izini sürdü. Türkistan’ı babasının gözünden yansıttığı bir sergi açan Saka, buradaki yaşadıklarını ve fotoğrafları “Düşten Gerçeğe Yolculuk: Doğu Türkistan” isimli bir albümde topladı.

    Kültürümüzün abidelerinden Kaşgarlı Mahmud ve Yusuf Has Hacib’in türbelerinin yanı sıra Turfan, Urumçi, Kaşgar’dan insan manzaraları sunan ve ata mekanının yemeklerini tanıtan yazar, Doğu Türkistan’a gideceklere de bir yol haritası sundu.

    Gezide sevinç ve hüznü bir arada yaşadığını anlatan yazar, şunları söyledi: “Babamın anlattığı hasreti zamanla benim düşlerim oldu. Ben de hasretlik yaşadım ve düşlerimin peşine düştüm. Gittim gördüm. Çarşılar, pazarlar duyduklarım gibiydi. Hele insanlar… Diller, inançları, misafirperverlikleri hep aynıydı. Bizim Türkiye’de kaybettiğimiz birçok şeyi orada buldum. “Mihman” (misafir) gelmiş diye bir otobüs insan karşıladı beni. Fiziki çevre farklıydı. Mesela Urumçi bir Çin kenti gibiydi. Ama insanlarda köklerimin derinliklerini buldum.”

    Türkiye Gazetesi

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 74