Haberler

Ermeni İşgalindeki Karabağ’a İki Güzel Haber

Ç

ek Cumhuriyeti Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi, Hocalı katliamının “soykırım” olarak tanınması için hazırlanan kanun tasarısını kabul etti.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, Çek Cumhuriyeti Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi tarafından, Hocalı katliamının “soykırım” olarak tanınmasına yönelik karar tasarısının kabul edildiği bildirildi.

Tasarıda, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne destek verildiği, Ermenilerden işgal ettikleri toprakları terk etmelerinin istendiği, uluslararası kurumlar tarafından konuya dair kabul edilen kararnamelerin bir an önce uygulamaya konulması gerektiği belirtildi.

“Hocalı’daki soykırımın insanlık suçu olduğuna” vurgu yapılan tasarıda, soykırımın 21. yıl dönümünde Çek Cumhuriyeti’nin Azerbaycan halkının acılarına ortak olduğu kaydedildi.
Ermenistan-Azerbaycan arasındaki Yukarı Karabağ Savaşı’nda, 26 Şubat 1992 tarihinde, Karabağ’ın Hocalı kasabasında yaşayan siviller, Ermeni askerleri tarafından katledildi.

Azerbaycan makamlarının resmi verilerine göre 106’sı kadın, 83’ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycan vatandaşı öldürüldü. Cesetler, olay yerine giden Azerbaycanlı ve yabancı gazeteciler tarafından görüntülendi ve katliam dünyaya duyuruldu.

Yüz Bin İmza Toplandı

Ayrıca, ABD’de yaşayan Azeriler, Hocalı katliamının soykırım olarak tanınması için Beyaz Saray’ın sitesinde açılan dilekçe için 100 bin imza topladı. 

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 74