Haberler

Azerbaycan’da “Kanlı 20 Ocak” Katliamında Ölenler Anıldı

A

zerbaycan’da, 1990 yılında yaşanan ve tarihe “Kanlı Ocak” olarak geçen “20 Ocak” katliamında ölenler yâd edildi. Törende ilk olarak, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Şehitler Hiyabanı’nı ziyaret ederek buradaki Ebedi Ateş Anıtı’na çelenk bıraktı.

Cumhurbaşkanı Aliyev ve diğer  yetkililerin ziyaretinin ardından yüzbinlerce Azerbaycanlı, Bakü Şehitler Hiyabanı’na akın etti. Şehitlik ziyareti için Bakü ve Azerbaycan’ın çeşitli bölgelerinden gelenler, şehitlik önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Azerbaycan bayrakları taşıyan vatandaşlar, mezarlıklara kırmızı karanfiller bıraktı. Saat 12:00’de, Azerbaycan için canını veren bütün şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Hazar Denizi kıyısındaki gemiler, metro trenleri, trenler ve otobüsler siren ve kornalar ile şehitleri hatırladılar, askeri kışlalarda, devlet dairelerinde bayraklar yarıya indirildi.

1990 yılının başlarında, Ermenilerin artan toprak taleplerine ve Sovyet yönetimine tepkilerini dile getirmek isteyen binlerce Azerbaycanlı, Bakü’nün Azadlık Meydanı’na geldi ve mitingler başladı. Mitingleri dağıtmak amacı ile 20 Ocak’ta Bakü’nün çeşitli bölgelerinde şehre giren Sovyet ordusu, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 150 kadar sivili katletti, yüzlerce vatandaşı ise yaraladı.

Bakü’ye Akın Ettile

Ülkenin dört bir yanından Bakü Şehitler Hiyabanı’na akın eden Azeriler, Sovyet Ordusu tarafından öldürülen şehitlerin mezarına karanfil bıraktı. Ziyaret sırasında Azeri kadınlar gözyaşlarını tutamadı.

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 74