Haberler

Yücel Şehitleri Anıldı

R

umeli Türkleri, Makedonya’da 62 yıl önce asılarak şehit edilen 4 evladını unutmadı. Aksaray’da dün 19 Mayıs Toplantı Salonu’nda biraraya gelen Rumeli Türkler Kültür ve Dayanışma Derneği mensupları tarafından, Yücel şehitleri; Şuayip Aziz, Ali Abdurrahman, Nazmi Ömer ve Adem Ali yadedildi.

   Toplantıya Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge de misafir oldu. Bürge, “Rumeli Türkleri hep zulüm gördü. Bosna-Hersek ve Kosova’daki zulümler neticesinde memleketimize göç eden Müslüman Türklerin sosyal ve kültürel bağlarını tekrar kuvvetlendirmek, Rumeli kültürünü yaşatmak ve ayakta tutmak için çok çalışmalıyız” diye konuştu.

  Rumeli Türkleri Külltür Dayanışma Derneği Başkanı Sadullah Sipahioğlu da, “1945 yılında Üsküp’te kurulan Yücel Teşkilatı’yla, insanımıza hizmet etmeye çalışan, milletimizin 4 asil evladı evlerinden apar topar götürülerek, düzmece mahkemelerde yargılanmış ve işkencelerin ardından 27 Şubat 1948’de idam edilmişlerdir. Yücel şehitlerini rahmet ve minnetle yadediyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 74