Haberler

Yörükler İçin Eğitim Seferberliği

T

ürk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından yaptırılan Makedonya’nın Merkez Jupa beldesine bağlı Dılgaş köyündeki Necati Zekeriya İlköğretim Okulu’nun yeni binası törenle hizmete açıldı. 

Okulun açılışına TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan, Debre Belediye Başkanı Ruzhdi Luta, Merkez Jupa Belediye Başkanı Ariyan İbrahim, Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü İsmail Kocayusufoğlu, köy halkı ve diğer davetliler katıldı.

TİKA Başkan Yardımcısı Maskan, burada yaptığı konuşmada, bölge halkı gibi kendisininde yörük olduğunu belirterek, yöre halkından vatanlarını terk etmemelerini istedi. Maskan, okulun yeni binasında eğitim görecek öğrencilere de başarılı bir eğitim hayatı diledi. Merkez Jupa Belediye Başkanı İbrahim de desteklerinden dolayı TİKA’ya ve Türkiye’ye teşekkür ederek:

“Allah bizi Türkiye’siz ve TİKA’sız bırakmasın. Kuvvetli bir Türkiye varsa, biz de güvenli bir şekilde burada yaşayabiliriz. Maddi destek olmasa bile manevi destekleri bizim için çok önemli” dedi. 
Makedonya’nın güneybatısındaki Merkez Jupa, ülkedeki iki Türk belediyeden biri. Belediye sınırları içerisinde bulunan Dılgaş köyü ise 300 nüfuslu bir Yörük köyü.

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 74