Haberler

Üsküp’teki 250 “Osmanlı” Torunu Sünnet Ettirildi

M

akedonya’nın başkenti Üsküp’te yaşayan Türk, Arnavut ve Makedon tebası 250 Müslüman çocuk, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen törenle erkekliğe ilk adımlarını attı. Heyecanları gözlerinden okunan Osmanlı torunlarının bazıları gözyaşlarını tutamadı.

Osmanlı coğrafyasında yer alan ülkelerdeki ecdat yadigarı eserlerin ayağa kaldırılması için çalışan Büyükşehir Belediyesi, Makedonya’nın başkentinde Osmanlı torunlarını sünnet ettirdi. El Hilal Derneği ve Üsküp Çayır Belediyesi tarafından 9 yıldır düzenlenen ve son 4 yıldır da Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle gerçekleşen sünnet şölenin, beşincisi Üsküp Kalesi önünde yapıldı.

Törene, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yanı sıra El Hilal Yardımlaşma Teşkilatı Başkanı ve Üsküp Milletvekili Behicüddin Şehabi, Çayır Belediye Başkanı İzzet Meciti, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mefail Hızlı ile Bursa’dan gelen davetliler ve sünnet çocuklarının aileleri katıldı.

Törende konuşan Başkan Altepe, Türkiye ile Makedonya’nın yüzyıllardır dost ve kardeş ülke olduğunu söyledi. Her iki ülke arasında akrabalık bağı olduğunu her fırsatta göstermeye çalıştıklarını belirten Altepe:

“Atalarımız, İstanbul’dan 62 yıl önce Üsküp’e geldi. Üsküp’ün gelişmesi Bursa ile birlikte oldu. Burada birçok ecdat yadigarı eserimiz var. Bugüne kadar bu eserleri ayağa kaldırmak için önemli çalışmalar yaptık. Bizim hiç bir beklentimiz yok. Biz sadece dostlukların ve kardeşlik bağının daha da kuvvetlenmesi için bu çalışmaları yapıyoruz. Üsküp’ün kalkınması için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Bursa’nın Desteğini Herzaman Yanımızda Görüyoruz

El Hilal Yardımlaşma Teşkilatı Başkanı ve Üsküp Milletvekili Behicüddin Şehabi ise konuşmasına İstiklal Marşı’nın ‘ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım’ dizelerini okuyarak başladı.

Vekil Şehabi, Türkiye’nin özellikle de Bursa’nın her zaman Üsküp’ün yanında olduğunu belirterek, “Osmanlı’nın ilk eserleri olan Alaca, Hatuncuk, Kebir Mehmet ve Arasta camileri Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla eski ihtişamlarına kavuşuyor. Bunun yanında düzenlenen aşure günleri ve sünnet şölenleriyle iki ülke arasındaki bağlar daha da kuvvetleniyor. Bursa’nın desteğini her zaman yanımızda görüyoruz. Yaptıkları bu çalışmalar sebebiyle Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Kalplerimiz Sımsıkı Bağlı

Çayır Belediye başkanı İzzet Meciti ise Büyükşehir Belediyesi’nin Üsküp’e yaptığı yatırımların önemine değindi. Meciti, “Bizim kalplerimiz, Türkiye’deki ve Bursa’daki dostlarımızla sımsıkı bağlı. Osmanlı döneminden kalma eserlerin korunması ve ayağa kaldırılması yönünde her ne pahasına olursa olsun verdiğimiz mücadeledeki anlamlı gayretleri bizim için çok değerli. Desteklerini bizden hiç bir zaman esirgemeyen Başkanımız Altepe’ye teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Üsküp’teki 250 Müslüman çocuğun erkekliğe ilk adımını attığı törende sünnetin İslam dinindeki önemine hakkında açıklama yapan Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mefail Hızlı ise “Sünnet Hazreti Peygamber demektir. Birlik demektir. Biraraya gelmek demektir. 1500 yıldır devam eden hatta Hazreti İbrahim ve öncesine uzanan bu dini geleneği sürdürüyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe ve protokol üyeleri sünnet çocuklarına çeşitli hediyeler verdi. Davetlilere pilav ve helva ikramının yapıldığı törende Karşıyaka ve Yeniyol folklor ekiplerinin gösterileri ilgiyle seyredildi. Ellerinde Büyükşehir flamaları ve Türk bayraklarıyla sahneye çıkan çocukların bazılarının neşe içinde objektiflere gülümserken bazılarının ise korkudan ağlaması gözlerden kaçmadı.

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 74