Haberler

Ülkemize Çiçek Gibi Geldiniz

C

umhurbaşkanı Abdullah Gül, Nevruz dolayısıyla Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) üyesi ülkelerin kültür ve sanat elçilerini kabul etti. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katıldığı kabulde misafirler, şiir ve şarkı okudu.

Abdullah Gül ile görüşen heyette TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş, Kazakistan’dan Nurıya Nurpeisova, Kırgızistan’dan Kanykei Alymbekova, Özbekistan’dan Malika Fathullahojaeva ve Rovşancon Yunusov, Türkmenistan’dan Annajemal Nurmuhammedowa, Altay’dan Aıkhan Shinzhin, Başkurdistan’dan Liana Garaeva, Moldova’nın Gagavuz yerinden Igor Pidghırniı, KKTC’den Aydın Hikmet, Tataristan’dan Gulshat Sharapova, Tıva’dan Sarıklar Çayındı, Kırım’dan Mıdat Khalilov, Dağıstan’dan Raisat Gadzhieva, Çin Halk Cumhuriyeti Sincan Bölgesi’nden Dilara Dilnarabdullah ve Çuvaşistan’dan Albina Lubimova yer aldı.

Konukların Nevruz Bayramı’nı tebrik eden Gül, “Bu geniş coğrafyanın her tarafından bir çiçek gibi bir buket gibi geldiniz buraya. Baharı böylelikle başlatmış olduk” dedi. Bakan Günay’ın, TÜRKSOY temsilcilerinin Türkiye Türkçesi’ni gayet iyi konuştukları yönündeki gözlemine de katılan Gül, “Fevkalade güzel konuşuyorlar” değerlendirmesinde bulundu. (AA)

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 74