Haberler

Türkmenler Hürriyetinin 24. Yılını Kutladı

2

7 Ekim 1991’de hürriyetini kazanan Türkmenistan’da, bağımsızlığın 24. yıl dönümü törenlerle kutlandı.Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla 27 Ekim 1991’de yapılan referandumla hürriyet kararı alanTürkmenler, 24. yıl dönümü kutlamalarını Aşkabat Stadyumu‘nda yaptı.

Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov‘un gelmesiyle başlayan törenlerde,mahalli kıyafetli gençler çeşitli gösteriler sundu.

Ahal Teke atlarıyla yapılan gösteriler, stadyumu dolduranlarca beğeniyle seyredildi. Törenlerde daha sonra askeri geçit yapıldı. Türkmenistan silahlı kuvvetlerinin envanterindeki silah ve araçlar sergilendi.

Türkmenistan milli marşının okunduğu ve ülke bayrağının göndere çekildiği törende, savaş uçaklarıyla yapılan gösteriler, seyredenlerin adeta nefesini kesti.

Türkmenlerin, müstekilliği anlamına gelen “Garaşsızlık” ismini verdikleri kutlamalar, Aşkabat Hipodromu‘nda yapılan Ahal Teke atlarının yarışlarıyla tamamlandı.
Bakan Yalçın Topçu da Türkmenistan’da 
Türkmenistan’ın hürriyeti günü töreninde, Türkiye’yi Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu başkanlığındaki,  TRT Genel Müdürü Şenol Göka‘nın da bulunduğu heyet temsil etti.

Topçu, temasları kapsamında Devlet Başkanı Berdimuhamedov tarafından kabul edildi. Görüşmede, Sultan Alparslan’ın mezarının bulunması için yapılan çalışmaların desteklenmesi benimsendi.

Bakan Topçu, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Eğitimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Sapardurdu Toyluyev, Kültür ve Medyadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Maysa Yazmuhammedova ve Kültür Bakanı Annageldi Garacayev’la da bir araya geldi.

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 5