Haberler

Türkmenistan Havalimanı Hizmete Girdi

T

resim

ürkiye’nin en büyük yurt dışı müteahhitlik şirketlerinden biri olan Polimeks’in Türkmenistan’da yapımını üstlendiği Aşkabat Milletlerarası Havalimanı, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedow’un ev sahipliğinde düzenlenen görkemli bir törenle hizmete açıldı. 
Türkmenistan’ın millî sembollerinden olan şahin kuşundan ve Oğuz Han’dan esinlenerek tasarlanan Aşkabat Milletlerarası Havalimanı 2 milyar 250 milyon dolara mal oldu. Havalimanı yılda 14 milyon yerli ve yabancı yolcuya hizmet verecek. Toplam 12 milyon metrekare alan üzerine inşa edilen havalimanı Türkmenistan’ın millî sembollerinden olan şahin kuşundan ve Oğuz Han’dan esinlenerek tasarlandı.
Dünyanını en büyük yolcu kapasiteli yolcu uçakları Airbus A380 ve Boeing B747-8’in iniş kalkış yapabileceği havalimanında 200 bin ton yük kapasiteli kargo terminali, 3.000 araç kapasiteli açık ve kapalı otopark, 3 uçak kapasiteli uçak bakım hangarı, catering binası, yeni yakıt ikmal tesisleri, itfaiye binaları, bakım-onarım ve ambar tesisleri, sivil havacılık okulu, uçuş ve kabin eğitim simülatör binası, hastane, yurt binası, kapalı spor salonu ve diğer idari ve teknik binalar bulunuyor. 

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 6