Haberler

Türkler Balkanlar’da Büyük Acı Çekti

A

merikalı tarihçi Profesör Justin McCarthy, “Balkan Savaşları, Türk tarihinin çok önemli bir parçası. Ama tarih kitapları, bu savaşlarda Türk ve diğer Müslüman toplumların yaşadığı muazzam kayıpları neredeyse hiçbir zaman dikkate almadı” dedi.

Balkan Savaşları’nı inceleyerek “tehcir haritası” hazırlayan Profesör McCarthy, İstanbul Küresel Forumu’nda konuyla ilgili konferanslar vermek için Türkiye’ye geldi. Yaptığı araştırmalarda, Balkan Savaşları sırasında Müslüman ve Türklerin yaşadığı büyük dramı gördüğünü belirten Profesör McCarthy, o dönem yaşanan trajediyle ilgili şunları anlattı: 

Haritayla Tarihe Işık Tuttu
Tarih kitaplarında görmezden gelinen Balkanlar’daki Türk tehcirini bütün ayrıntılarıyla gözler önüne seren Prof. McCarthy kendi hazırladığı haritanın yayınlandığı gazetemizi büyük bir dikkatle inceledi. 
Günlüklerde Yazıyor
Bana harita hazırlama teklifi, Türk Amerikan Koalisyonu Derneği’nden geldi. Haritayı hazırlarken yaptığım araştırmalarda Müslümanlara yapılan zulüm ve katliamları, o dönemin Avrupalı konsolosların kendi günlüklerinde açık biçimde gördüm. Bulundukları bölgelerde Müslüman ahalinin ev ve tarlalarının yakılıp yıkıldığını, Müslümanların öldürüldüğünü, kadınlara tecavüz edildiğini ve işkenceler yapıldığını anlatıyorlardı.

Haritaya göre Balkan Savaşları öncesinde 3 milyon 242 bin nüfusla bölgenin yüzde 51’ini Müslümanlar oluştururken; Yunanlılar 1 milyon 558 bin nüfusla bölgenin yüzde 25’ine, Bulgarlar 1 milyon 220 bin nüfusla yüzde 19’una, diğerleri ise 333 bin nüfusla yüzde 5’ine tekabül ediyordu. Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan ve Karadağ tarafından Osmanlı İmparatorluğu’ndan koparılan Balkan topraklarındaki 2 milyon 315 bin Müslüman’ın yüzde 27’si (632 bin), bu savaşın kurbanları oldu.

Çoğu göç sırasında hastalık, açlık veya saldırılar sonucunda; Selanik limanına varabilenlerin ise önemli bir bölümü gemi beklerken hayatını kaybetti veya katliama uğradı. Savaş sırasında evlerinden, yurtlarından ayrılmak zorunda kalıp, yollara düşen Müslümanların ancak yüzde 33’ü (813 bin) Anadolu topraklarına ulaşmayı başarabildi. Balkanlar’daki Müslümanların sadece yüzde 38’i (870 bin), korku ve acılarla yüzleşerek yurtlarında kalabilmeyi başardı…” 

Kitaplarda Yok

Balkan Savaşlarının, gelmiş geçmiş en vahim insanî trajedilerden biri olduğunu vurgulayan Profesör McCarthy, “Bu, herkesin ‘tarihte en berbat zamanlardan biri olduğunu’ söylemesi gereken bir dönem. Türklerin başına gelen en büyük felaketlerden biri… Ancak henüz ben bunları tarih kitaplarında görmedim. Bulgarların ve birazcık da Yunanların yaşadığı acılardan bahseden tarih kitapları bulabilirsiniz ama Müslümanlara ne olduğuna dair bilgilere çok nadir rastlarsınız. Bu bir parça önemsememekten, bir parça ön yargılardan kaynaklanıyor. Ama Balkan Müslümanlarının yaşadığı, dünya tarihinin en önemli parçalarından biri olmalı” diye konuştu. 
Müslüman Nüfusu Değiştirmek İstediler
Dış Haberler Müdürümüz Hayrettin Turan’a açıklamalarda bulunan Prof. McCarthy; Yunan, Bulgar, Sırp ve Karadağlıların, Balkan Savaşları sırasında bölgedeki Müslüman nüfusunu değiştirmek istediğini ve bu sebeple katletme veya zorla sürme yoluna gittiklerini anlattı.

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 74