Haberler

Türkiye-Kazakistan Dostluğu Güçleniyor

K

azakistan’da bulunan Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ahmet Yesevi Uluslararası Kazak-Türk Üniversitesi’ni ve Ahmet Yesevî Türbesini ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Gül Türkiye ile Kazakistan arasında eğitim konusundaki her türlü işbirliğini destekleyeceklerini belirterek, ”Bu sadece ülkelerin kalkınması için değil, dostluk, kardeşlik şuurunun yeni nesillere taşınması için de gerekli” dedi.

Gül ve Nazarbayev’in, Kazak-Türk üniversitedeki Türk Dünyası Müzesi’nde incelemelerde bulunulmasının ardından, Cumhurbaşkanı Gül için düzenlenen fahri profesörlük unvanın verilmesi törenine geçildi.

Üniversite rektörü tarafından cübbesi giydirilen ve kepi takılan Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasına, ”Türklerin kutsal yurdu Türkistan’da ve bu üniversitede bulunmaktan büyük heyecan ve mutluluk duyuyorum” diyerek başladı.

Daha önce birçok üniversiteden benzer unvanlar aldığını belirten Gül, ”Orta Asya ve Anadolu’nun mayasını yoğuran tarihi liderlerimizden Ahmet Yesevi’nin adını taşıyan bu üniversiteden aldığım unvan ayrı bir değer taşımaktadır” dedi.

Türkiye ile Kazakistan arasındaki ilişkilerin dostane, kardeşçe ve birbirine yakışır şekilde geliştiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke arasındaki ilişkileri ”müstesna” olarak ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bütün Türk dünyasının tekrar kucaklaştığını ifade ederek, Türk cumhuriyetleri arasında büyük bir dayanışma ve işbirliği sergilendiğini kaydetti.

Türkiye ile Kazakistan ilişkilerinin geldiği noktada Nazarbayev’in büyük katkısı olduğunu belirten Gül, Kazakistan’ın siyasi istikrarı, ekonomik değişimi ve eğitime verdiği önemden dolayı gurur duyduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke arasındaki eğitim işbirliğine büyük önem verdiklerini belirterek, Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin bunun en mükemmel örneği olduğunu kaydetti.

 

 

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 74