Haberler

Türk Ocakları 100. Yılını Bakü’de Kutladı

T

 ürk Ocakları, kuruluşunun yüzüncü yıldönümünü, temellerinin atıldığı yer olan Bakü’de görkemli bir şekilde kutladı. Kutlamalara Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ başta olmak üzere birçok üst düzey devlet adamı katıldı. Türkiye’yi Azerbaycan’da başarıyla temsil eden Kafkas Üniversitesi’nde “Türk dünyasının dünü, bugünü ve yarını” konulu bir sempozyum düzenlendi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türk tarihinin en zor ve en buhranlı döneminde Türk Ocakları’nın faaliyetlerine başladığını hatırlatılarak, “Bu Ocak 600 yıllık imparatorluğun parçalanmaya yüz tuttuğu bir zamanda, milli değerlerin muhafaza edilmesi ve Türk varlığının devam edilmesi için bir araya gelen fedakâr aydınlarımız tarafından kurulmuştur” dedi. 

Türkler Katkı Sağladı 

Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Hulusi Kılıç da Türk Ocakları’nı kuruluşu sırasında sadece Anadolu topraklarında yaşayan insanlar değil, Kazan, Kırım, Azerbaycan ve Başkurtistan gibi Türk dünyasının farklı bölgelerinden gelen aydınların Türk dünyasının var oluş mücadelesine katkı sağladığını dile getirildi. Kılıç, “Balkan savaşları, Avrupa sınırlarına dayanmış olan Türk varlığını Anadolu topraklarına hapsetmeye çalışırken, Türk Ocakları yeni bir başlangıç olmuş, ülke temelleri atılmıştır” dedi. Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva da, “Ben inanıyorum ki; Türk Ocakları bugüne kadar sürdürdüğü misyonu bundan sonra da devam ettirecek” dedi. 
Bakü’de Kutlamamız Anlamlı 

İstanbul Türk Ocakları Başkanı Dr. Cezmi Bayram da, Türk Ocakları’nın 1912’de Bakü’de kurulduğunu belirterek, “Türk Ocakları’nın kuruluşunun 100. yıl dönümünü Bakü’de kutlamamızın büyük anlamı var. Çünkü Türk Ocakları’nın temeli Hüzeyinzade Alibey ve Ağaoğlu Ahmetbey’in evlerinde atıldı” diye konuştu. Bir diğer toplantı ise Türkiye’yi Azerbaycan’da başarıyla temsil eden Kafkas Üniversitesi’nde gerçekleşti. “Türk Dünyasının Dünü Bugünü Ve Yarını” konulu sempozyumda, Türk birliğindeki ortak dil, inanç ve kültürün önemi anlatıldı. “Dil bir köprüdür” diyen konuşmacılar, Türk dünyası aydınlarından, sanatçı ve bilim adamlarından dile sahip çıkmalarını istedi. 
Sempozyumda Bir Araya Geldiler 
Kafkas Üniversitesi’nde düzenlenen sempozyuma; Türkiye-Azerbaycan Dostluk Grubu Başkanı AK Parti Adana milletvekili Nejdet Ünüvar, Türk Ocakları İstanbul Şube Müdürü Cezmi Bayram, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Hulusi Kılıç, Kafkas Üniversitesi Rektörü Ahmet Saniç, TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya, Azerbaycan Türkiye İşadamları Birliği Başkanı Cemal Yangın konuşmacı olarak katıldı. 
Azerbaycan Devlet Bakanı Nazım İbrahimov;
“Türkiye sevgisi genetiğimizde var” 

Azerbaycan Cumhuriyeti Diasporadan Sorumlu Devlet Bakanı Nazım İbrahimov, Türkiye-Azerbaycan münasebetlerinin benzersiz olduğunu ve iki ülke arasındaki münasebetlerin başka ülke ile mukayese etmenin mümkün olamayacağını söyledi. İbrahimov, Azerbaycan’ın ve bütün  Azerilerin Türk dünyasının birliğine önem verdiğini dile getirerek;
 
“Dünyada bulunan bütün Türklerin bir araya gelmesi için elimizdeki bütün imkânları ortaya koyuyoruz. Azerbaycan halkının Türkiye’ye aşırı güvendiği açık bir gerçektir. Türkiye sevgisi halkımızın genetiğinde var”
diye konuştu. Nazim İbrahimov, Azerbaycan diaspora teşkilatlarının yeni yöntemler kullanarak Türk dünyasının problemlerini dünyaya duyurduklarını belirterek, “Adeta hücum politikası izliyoruz. Dünyada ciddi bir Türk diasporasının var olduğunu gördük. Ancak esas önemli olan, bu diasporanın bir araya getirilmesiydi ki gerçekten güzel bir birlik oldu” dedi.

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 74