Haberler

Türk Dünyası’nın Acı Kaybı

T

ürk Dünyası Araştırmalar Vakfı Başkanı Prof. Dr. Turan Yazgan son yolculuğuna uğurlandı. Yazgan için ilk önce İstanbul Üniversitesi  ve vakıfta tören düzenlendi. Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Yunus Söylet, sadece Türk dünyasının değil, İstanbul Üniversitesi’nin de ismi ve ülküsüyle hep aynı yönde giden bir büyüğünü kaybettiğini söyledi. Turan Yazgan’ın hizmetlerinin devamının herkesin üzerine vazife olması gerektiğini ifade eden Söylet, “Allah ondan razı olsun. Mekanı cennet olsun” dedi. 

O Bir Çınar Ağacıydı
Azerbaycan Milletvekili şair Sabır Rüstemhanlı, Turan Yazgan’ın, Türk dünyası sevdalısı bir akademisyen olduğunu belirterek, “Son yıllarında çok çileler çekti. Türk dünyası bıraktığı vakfa yardım etmeli. O, bir çınar ağacıydı. O bu millet için fikir üreten bir insandı” değerlendirmesinde bulundu.

Rüstemhanlı, Prof. Dr. Turan Yazgan’ın, Türk dünyasında fikirleriyle yaşayacağını söyledi. Prof. Dr. Turan Yazgan’ın naaşı, buradaki törenin ardından cenaze aracına konularak, Fatih’teki Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’na getirildi. Bu sırada cenaze aracının arkasından Türk cumhuriyetlerine ait bayraklar taşındı.

Vakıfta düzenlenen törende ise; Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından dostları, Prof. Dr. Turan Yazgan ile ilgili anılarını anlattı. Vakıftaki törenin ardından Prof. Dr. Turan Yazgan’ın cenazesi, ikindi vakti kılınan cenaze namazı için Fatih Camisi’ne götürüldü. Yazgan’ın cenazesi 7’si özel bölge ile birlikte 23 Türk Cumhuriyeti’nin toplam 30 ayrı bayrak ve flamalar eşliğinde Fatih Camii’ne getirildi. 


Devlet Oradaydı
Cenaze törenine; Yazgan’ın hanımı Gülen Yazgan, evladtları Karahan, Közhan, Korhan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Lideri Devlet Bahçeli, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile sanatçı Orhan Gencebay gibi çok sayıda kişinin katıldığı görüldü. İkindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Yazgan’ın cenazesi Kozlu Mezarlığı’nda defnedildi.    
Turan Yazgan Kimdir?
Isparta’nın Eğirdir ilçesinde 1938 yılında doğan Turan Yazgan, ilk ve orta öğreniminin ardından 1959 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. 

İmar ve İskan Bakanlığı Bölge Planlama Daire Başkanlığı’nda “İktisadi Araştırmacı” ve “Bölge Plancısı” unvanlarıyla beş yıl görev yapan Yazgan, 1963 yılında İtalya’ya, Güney İtalya Bölge Planlaması konusunda staj yapmak üzere gitti. 

Yazgan, 1966 yılında İktisat Fakültesi’ne asistan olarak girdi. “Şehirleşme Açısından Türkiye’de İş Gücünün Demografik ve Sosyo-Ekonomik Bünyesi” adlı tezle doktorasını tamamlayan Yazgan, 1971 yılında “Gelir Dağılımı Açısından Sosyal Güvenlik” konulu teziyle doçent oldu. 
Turan Yazgan, 1977 ve 1978 yıllarında Güneydoğu Anadolu Bölgesi Planının Genel Koordinatörlüğü görevini üstlendi. Bölgede yapılan araştırmaları müteakip ortaya çıkan yedi ciltlik Güneydoğu Anadolu Gelişme Planı’nı, Başbakanlık Tarım ve Toprak Reformu Müsteşarlığı’na sundu. İktisat Fakültesi’nde 1979 yılında profesör olan Yazgan, üniversite senato üyeliği, üniversite yönetim kurulu üyeliği ve anabilim dalı başkanlığı yaptı. 
Prof. Dr. Turan Yazgan, 2000 yılında istifa ederek üniversiteden emekliye ayrıldı. Prof. Dr. Turan Yazgan, 1980 yılında kurduğu Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın genel başkanlığını yürütüyordu. Evli olan Turan Yazgan, üç çocuk babasıydı. 

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 74