Haberler

Türk Dünyası’nı Birleştirecek Dev Proje

K

azakistan Türkiye Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret etti. Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleşen görüşmede konuşan Başkan Kadir Topbaş, Basın Ekspres Yolu üzerinde 10 dönümlük bir arazide bütün Türk dünyasının başkonsolosluklarını ve Türk Konseyi’nin (Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi) sekreterliğini bir arada toplayacak dev bir proje hazırlığı içinde olduklarını söyledi. Başkan Topbaş, konferans ve sergi alanlarının da yer alacağı projenin bütün Türk dünyasını bir araya getireceğine dikkat çekti.

Projeden çok etkilendiğini vurgulayan Kazakistan Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev de projenin Türk Cumhuriyetlerini heyecanlandıracağını ve kardeş ülkeler arasındaki karşılıklı münasebetleri çok daha geliştireceğini söyledi. Kadir Topbaş ve Canseyit Tüymebayev, projenin Ekim ayında Kazakistan’da yapılacak Türk Konseyi Zirve Toplantısı’nda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından paylaşılması için Cumhurbaşkanlığı ile görüşme kararı aldılar.
Organize Sanayi Bölgesi Münasebetleri Daha da Geliştirecek
Türkiye ile münasebetleri daha da geliştirmek için ülkelerinde Kazakistan-Türkiye Organize Sanayi Bölgesi kurmak için çalışma başlattıklarını da söyleyen Büyükelçi Tüymebayev, Türk işadamlarını Kazakistan’da daha çok görmek istediklerini, ekonomik ve kültürel münasebetleri çok daha ileri noktalara taşımak istediklerini ifade etti.
Kazakistan ile Türkiye arasında başlatılan direk uçak seferlerinin önemine de işaret eden Tüymebayev, “Kazakistan’a uluslararası birçok firma yatırım yaptı. Türk işadamlarının da ülkemizde yatırım yapması için her türlü desteği vermeye, çekincelerini ortadan kaldırmaya hazırız” dedi.

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 74