Haberler

Suriye’li Türkmenlerin Feryadı

B

 aşbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a mektup yazan Türkmenler, rejimin zulmünden kurtulmak için yardım istedi. Yaşadıkları zulmü anavatana duyurmakta zorlanan ve çektikleri acılar gün geçtikçe artan Suriyeli Türkmenler, çareyi Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’a mektup göndermekte buldular.

Bülent Arınç’tan Türk hükümetinin kendilerine yardım eli uzatmasını talep eden ve Milli Konsey’de temsilcilerinin bulunmasını isteyen Suriyeli Türkmenler, “Öyle ki, çok az nüfusa sahip olan bazı grupların bile konseyde temsilcisi varken sayıları 3.5 milyon olan Türkmenlerin tek bir temsilcilerinin bile bulunmaması bizleri rencide ediyor” ifadelerini kullandılar. 

Türkiye Anavatanımız 

Suriyeli Türkmenler mektupta ayrıca, Türkiye’ye anavatan gözüyle baktıklarını da ifade ederek, “Tamamı Müslüman olan Suriye Türkmenleri olarak bizler her zaman kendi vatanımız olan Suriye’nin birlik ve beraberliğini korumak aynı zamanda Türkiye ile Arap dünyası arasında bir köprü olmaya çalışacağız. Türkiye’ye ise her zaman bizi kucaklayıp sahip çıkacak olan bir Anavatan gözü ile bakmaya devam edeceğiz” şeklinde duygularını dile getirdiler.

Türkmenler yoğun olarak sınıra yakın Lazkiye ve Halep ile iç bölgelerdeki Şam, Hama ve Humus’ta yaşıyorlar. Hatta Suriye’de muhalif gösterilerin en çok olduğu ve katliamların en çok yaşandığı bölge olan Humus’ta Bab-ı Amr adlı mahallenin büyük çoğunluğu Türkmenlerden oluşuyor. Suriye’de yaşanan iç çatışmalarda yüzlerce Türkmen’in öldürüldüğü, binlercesinin ise tutuklandığı ifade ediliyor. 

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 74