Balkanlar - RumeliMakaleler

Prizren’de Fatih Sultan Mehmet Namazgâhı

K

osova’nın ikinci büyük şehri Prizren’dir. Prizren 1455 tarihinde Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedildi ve 1912’ye kadar Türklerin elinde kaldı. Bu dönem içinde sayısız Türk-İslâm eseriyle bezendi. Prizren; camileri, medreseleri, külliyeleri, hanları, hamamları, köprüleri ve kaldırım döşeli sokaklarıyla bugün bile bir Anadolu şehrini andırır.
Prizren’de Fatih Sultan Mehmet Namazgâhı, 1455 yılında yapıldı. Ancak Balkan Harbinden sonra öksüz kaldı. Zaman içinde büyük tahribata uğradı. Temmuz 1999’da Kosova’ya giden Türk Taburu, namazgâha sahip çıktı. Gönüllü bağışlar ve T.C. Diyanet İşleri Başkanlığının katkılarıyla onu onardı, yeniden düzenledi. 2002 ilkbaharında Prizren’deki Kosova Türk Taburu personelinin de iştirakiyle düzenlenen törenle yeniden hizmete açıldı.
Namazgâh: Osmanlı döneminde açıkta namaz kılmak için hazırlanmış olan ve kıble yönüne doğru dikili bir taşı bulunan yer. Savaş sırasında ordu, barış sırasında sefere gidenlerin namaz kıldıkları, minberi ve mihrabı bulunan açık hava camiidir. Bazı yerlerde Cuma ve bayram namazları da buralarda kılınırdı. 

Ömer Ceyhun

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 28