Haberler

Osmanlı Sefaret Binası Onarıldı

K

aradağ’ın Krallık dönemi’ndeki başkenti olan  Çetinye’de bulunan Osmanlı Sefaret Binası’nın kötü durumda olan cephesi TİKA tarafından onarıldı. Onarım tamamlandıktan sonra Çetinye Belediyesi ve Sivil İnisiyatif adlı STK tarafından aslına  uygun olarak yaptırılan ‘Osmanlı Arması’ düzenlenen  törenle yerine konuldu. Törene, T.C. Podgoritsa  Büyükelçisi Emine Birgen Keşoğlu, Karadağ Parlamento  Başkan Yardımcısı Rıfat Rastoder, Karadağ Kültür  Bakanı Branislav Miçunoviç, TİKA Podgoritsa Program  Koordinatörü Dr. Gökçen Kalkan, Topkapı Müzesi  Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı ile Milletvekilleri ve çok  sayıda Çetinyeli katıldı. 

T.C. Podgoritsa Büyükelçisi Keşoğlu yoğun ilgi  gören törende yaptığı konuşmada, Türkiye-Karadağ  münasebetlerinin çok iyi durumda olduğunu ve günden güne  geliştiğini belirterek, “Bu bina iki ülke arasındaki  dostluğun bir simgesi olması yanında Türkiye-Karadağ  münasebetlerinin ne kadar eski, köklü ve güçlü olduğunun  bir ispatıdır. Osmanlı Arması’nın hazırlanmasını  sağlayan Çetinye Belediyesi ve Sivil İnisiyatif adlı STK  yetkililerine teşekkür ediyorum” dedi. 

Prof. Dr. Ortaylı da iki ülke arasındaki ilişkilerin ne  kadar güçlü ve köklü olduğunu örneklerle anlattı.  “Türk halkıyla Karadağ halkı arasındaki köklü kültürel  bağların bu tür faliyetlerle yeni dönemde daha da  güçleneceğine olan inancım sonsuzdur” diyen Ortaylı,  ortak kültürel mirasımız olan bu binanın restorasyonu  ve Osmanlı armasının tekrar eski yerine asılmasının  bunun en güzel göstergesi olduğunu dile getirdi. 

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 74