Kültür

Osmanlı Çekilince Afrika Yetim Kaldı; Barış Bitti, Huzur Gitti.

*  AA

Kendisini Afrika’daki son Osmanlı olarak tanımlayan Eski Cibuti Cumhurbaşkanı Burhan, önemli açıklamalarda bulundu. Burhan, “Osmanlı bölgeden çekilince Afrika yetim kaldı. Bölgede barış bitti” dedi.

Kendisini “Afrika’daki son Osmanlı” olarak tanımlayan eski Cibuti Cumhurbaşkanı Ali Arif Burhan, Osmanlı’nın çekilmesinin ardından Afrika’da barışın sona erdiğini belirterek, “Bu coğrafyaya tekrar geri dönün, bizi Batılıların boyunduruğundan kurtarın” ifadesini kullandı.

“Osmanlı tarihini tamamen yok ettiler. Cibuti’de kızlar evlenirken, düğünlerinde ‘İstanbul feneri gibi parla, ülkeni aydınlat’ diye şarkı söylerlerdi. Hatıralarımız siliniyor” diyen Arif Burhan, Osmanlılar ile olan bağını şöyle anlattı:

“Dedem Ebubekir Paşa yaklaşık 40 sene Afrika Boynuzu’nu yönetti. İdaresi boyunca Osmanlı Paşası’ydı. O dönemde Cibuti diye bir ülke yoktu. Ebubekir Paşa, Osmanlı Devleti’ne bağlı olarak vergi topluyordu. Osmanlı çekilince dedem İngilizler yerine Fransızlarla himaye anlaşması yapmak zorunda kaldı. Dedem Ebubekir Paşa öldükten sonra babam Burhan Bey, Fransızlardan bağımsız olarak Cibuti’yi kurdu.”

Arif Burhan, daha sonra Fransızların ülkeyi kolonileştirmek istediğini, babasının bu durumu farkederek önlem almaya çalıştığını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fransızların planlarını farkeden babam, sömürü politikasına karşı koymaya çalıştı ama engelleyemedi. Bütün çabalarına rağmen Fransızlar, 1910 yılında ülkeyi sömürge altına almaya başladı. Sömürüye karşı koyduğu için Fransızlar babamı tutukladı. Cibuti, 1977 yılına kadar sömürülmeye devam etti.”

“Türk halkı maalesef kendi tarihini tanımıyor”

Türkiye’de bulunmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Arif Burhan,”1885 yılında bağlarımız kopmuştu ama şimdi Türk halkıyla buluşmuş oluyorum” diye konuştu.

Türk halkının Osmanlı’nın tanıdığı coğrafyaları tanımadığını savunan Arif Burhan, “Anadolu halkı kendi coğrafyasına kapanmış uyuyor.  Oysa diğer coğrafyaları tanımaları gerekiyor. Türk gençleri, dedelerinin izinden gitmeli ve eski topraklarını tanıyıp, tarihine sahip çıkmalıdır. 1885’te bıraktığı toprakları yeniden keşfetmelidir. Ayrıca Türk halkı maalesef kendi tarihini tanımıyor.  Gençler eski metinleri okuyamıyorlar” şeklinde konuştu.

* * *

Bu metin, kıymetli Türkistan Birliği okuyucuları için şâyân-ı tavsiye telakki edildiğinden Türk Alemiyiz websayfasından iktibas edilerek nazar-ı dikkatinize takdim edilmiştir. Muhtevası ve paylaştığı fikirler tamamen yazarına aittir.
 

 

 

İlgili Gönderiler

1 / 2