Haberler

Moğalistan’daki Kayıp Türkler

D

illeri Türkçe olan Dukhalar, Moğolistan’da 10 bin yıldır varlığını sürdürüyorlar. İki Türk basın mensubu Moğolistan’ın Kuzey sınırında 10 bin yıldır varlığını sürdüren Türk kavmiyle 2 ay geçirdi. İkili intibaalarını “Dukha Halkı Kayıp Türkler” adlı belgesele aktardı. Türkçe’ye yakın bir dil konuşan ve göçebe hayatı yaşayan Dukha Türkleri, Moğolistan’ın Kuzey sınırındaki Sayan Dağları yamaçlarında yaşıyor.

10 Bin Yıl Önce İnsanların Yaşadığı Şekilde Yaşıyorlar

Dukha Halkıyla ilgili bilgi veren Atlas Dergisi Yayın Yönetmeni Özcan Yüksek, “Bundan 10 bin yıl önce insanların yaşadığı şekilde yaşıyorlar. Herşeyi ortaklaşa paylaşıyorlar. Aralarında eşitlikçi münasebetler var. Suç işlenmiyorlar. Kadın erkekten ya da erkek kadından üstün değil. Ren geyikleriyle birlikte onların vahşi göç yollarında onlarla birlikte dolaşıyorlar” dedi.

Kelimelerin Yüzde 50’si Aynı

Fotoğrafçı Selcen Küçüküstel ise “Bir hafta içinde bayağı günlük seviyede anlaşabiliyorduk. Kelimelerin belki yüzde 50’si aynı diyebilirim. Türkçe konuşan biri için öğrenmek çok kolay” diye konuştu.

Moğolistan’a Tuva’dan gittikleri düşünülen Dukhalar, Şaman inançlarını da sürdürmesi Türk olduklarına dair en güçlü iddialardan biri. Ren geyiklerinin sütü ve peyniriyle ve topladıkları yaban yemişleriyle beslenen kavim, avlarını paylaşıyor.

Nehirler Kirlenmesin Diye…

Geyikler de Dukhalar’ın hayatının bir parçası olmuş. Dukha Türkleri, ayrıca tabiata o kadar itina gösteriyor ki kirlenmesin diye nehirlerde ellerini bile yıkamıyor.

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 74