Haberler

Kosova Bizsiz Değil

K

osovalılar artık yalnız değil, Türkiye, tüm kurum ve kuruluşları ile Kosova’da imar, eğitim ve ekonomik faaliyetlerine devam ediyor, Osmanlı eserlerine sahip çıkıyor… Rahmetli Osman Yüksel Serdengeçti’nin:

“Kosovalar, Plevneler bizsizdir

Yosun tutmuş camileri ıssızdır
Boynu bükük minareler öksüzdür“  mısraları yıllardır dilimizden düşmedi, hepimizin feryadı olmuştu. Artık bu feryat, Kosova için geçerli değil. 

Başta TİKA olmak üzere, Yunus Emre Enstitüsü, Diyanet İşleri Başkanlığıyla Türkiye devlet kuruluşları, tek başına bir ordu olan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile diğer belediyeler, Türk vakıf ve dernekleri, Türk şirketleri Kosova’da imar, eğitim ve ekonomik faaliyetlerine devam ediyorlar. 

Geçtiğimiz günlerde Kosova’daydık. Gittik ve gördük ki artık Kosovalar bizsiz, camileri ıssız, boynu bükük minareler öksüz değil. Türkiye’nin büyük desteğiyle camiler ayakta, içinde cemaat var.

İki gün boyunca Kosova’yı doğudan batıya, kuzeyden güneye, Priştine’den Prizren’e, Kaçanik’ten Gilan ve Mamuşa’ya gezdik. Gittiğimiz her yerde Türkiye’den izler gördük. 
İki günlük seyahatimiz boyunca Kosova Sağlık Bakanlığı’na 5 adet hibe ambulansın teslim edildiğine, restorasyonu TİKA tarafından yapılan “Gazi Mestan Türbesi” ile “Gilan Alaaddin Medresesi”nin ve Bursa-Osman Gazi Belediyesi tarafından hizmete hazır hale getirilen Prizren Engelliler Evi’nin açılışına, Kaçanik Sinan Paşa Camisi’nin restorasyon çalışmasının başlamasına, Türk işadamları tarafından kurulan Kamila Çikolata fabrikasının açılışına şahit olduk. 

Türkiye’nin Kosova’ya verdiği ehemmiyet Yunus Emre Kültür Merkezleriyle de belli oluyor. Enstitüsü, yurt dışında çeşitli ülkelerde açtığı Yunus Emre Türk Kültür Merkezleri ile Türkiye’nin, Türk dilinin, kültürünün, sanatının ve tarihinin tanıtılması adına çalışmalar yapıyor. Bugüne kadar 17 merkez açılmış, bunları ikisi Kosova’da, biri Priştine’de, diğeri de Prizren’de..

Halil Delice

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 74