Haberler

Kazakistan Latin Alfabesine Geçti

K

resim

azakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçişle ilgili kararnameyi imzaladı. Kazakistan Cumhurbaşkanlığı resmi internet sayfasında yayımlanan kararnamede, alfabe değişimi için komisyon kurulacağı belirtilerek, Latin alfabesine geçişin 2025 yılına kadar kademeli olarak sağlanacağı kaydedildi.
Yeni Kazak Alfabesi Kitaplara Basılacak
Kazakistan’da 2018’den itibaren ders kitaplarının 32 harften oluşan yeni Kazak alfabesiyle basılması ve 2025’e kadar bütün kitap, süreli yayın ve resmi belgelerin Latin alfabesiyle yayınlanması planlanıyor.
Mevcut Kazak alfabesinde ise 42 harf bulunuyor. Kazakistan’da 1929-1940 yılları arasında Latin alfabesi kullanılmış ve en son Kiril alfabesine geçilmişti.
Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, ülkesinin Latin alfabesine geçmesiyle ilgili düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Latin alfabesine geçişin tarihi önem taşıdığını belirterek, “Dünyada hiçbir ülke yeni alfabesini halkıyla bizim kadar tartışmamıştır. Herkesin düşüncelerini bilmek bizim için önemlidir.” ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Latin alfabesine geçiş konusuyla ilgili 300’den fazla tavsiye geldiğini belirterek, “Gençlerin de bu süreci desteklemesi cesaret veriyor.” diye konuştu.
Latin temelli yeni Kazak alfabesi projesi tartışmalarına önde gelen kamu kurumları ve bilim çevresinin de aktif bir şekilde katıldığını söyleyen Nazarbayev, projenin hazırlanmasında dünya tecrübesinin dikkate alındığını dile getirdi.
Nazarbayev, dil alanındaki reformun diğer dillerin kalkınmasına zarar vermemesi ve insan haklarını ihlal etmemesi gerektiğinin altını çizerek, şöyle devam etti: 
“Kazak alfabesinin Latin alfabesine geçişi, herhangi bir şekilde Rusça konuşan insanların, Rus dili ve diğer dillerin haklarını etkilemez. Rus dili aynı zamanda kullanılmaya devam edecek. Yeni alfabeye geçiş Kazak dilinin öğrenimini kolaylaştıracak.”

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 5