KültürümüzMakaleler

İttihatçılar Hem Ülkeyi Hem Milleti Küçülttüler

B

aşbakanımızdan öğrendiğimiz “ ortadirek”, orta halli halk tabakası değildir. Orta direk, Ulu Hakan, Abdülhamid Han idi. Nitekim onu yıkmakla, koca devlet, ebed müdded imparatorluk çöküverdi. Cennetmekân tahttan indirildiği gün İsrail kurulmuş, Irak petrolleri İngiltere’nin eline geçmiş, Libya’yı kaybetmeden Osmanlı Rumeli’ni de kaybederek Türkler Avrupa’dan elini çekmişti. Evet, artık Avrupa-i Osmanî yok olmuş, tarihe karışmıştı.

    İttihatçılar kimin adamı idiler?. Bunlar Osmanlı Devleti’ni yıkmak isteyenlerin isteklerini yerine getirerek 10 sene gibi az bir zamanda koca devletin sonunu  hazırlamışlardı.

    İnsanımızı da Küçülttüler

    Ben çocuk iken Türkler iri yarı, boylu boslu, geniş omuzlu idiler. Bol et ve hayvani yağlarla pişmiş yemekler yerlerdi, Ulu Hakan’ın, has buğdaydan 2 okkalık ekmeğini yerlerdi. “ Ford comme un Türk”; yani “Türk gibi kuvvetli tabirini hak etmişlerdi. Rahmetli Koca Yusuf’umuz başta, bütün pehlivanlarımız rakiplerini titretirdi.

    Türk milletinin boyunun kısalması güçten düşmesi, velhasıl formunu kaybetmesi ittihatçılarla başlar, bilhassa Birinci Dünya Savaşında çekilen açlık ve un yerine süpürge koçanıyla yapılan ve hiçbir besleme kuvveti olmayan ekmekler ve gıda ile beslenmişlerdir.

    Hey Gidi Günler…

     Rumeli’nde, Türk’ün önünde Bulgar ata binemezmiş, hele beyin önünde asla. Şayet bir Bulgar atta ise beyi daha uzaktan görünce hemen attan iner, el pençe divan durur, beyin geçmesini beklermiş.

    Editörün Notu:

    Bu gün ise Türkiye Türkleri’nin Bulgaristan’a vizesiz, davetiyesiz girmesi mümkün değil…

    Kaynak: Münevver Ayaşlı – Rumeli ve Muhteşem İstanbul

Münevver Ayaşlı

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 242