Haberler

“Güney Kazakistan” İsmi “Türkistan” Oldu

R

resim

usya,  bütün Türk illerini işgal ettikten sonra harita ve kitaplarda “Türkistan” isminin kullanılmasını yasakladı. Bunun yerine “Orta Asya” ismini verdi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Sovyetler zamanında “Güney Kazakistan” (Çimkent) eyaleti olarak değiştirilen “Türkistan” isminin şehre yeniden verilmesi ve eyalet merkezinin buraya taşınmasına dair kararnameyi imzaladı.

Nazarbayev, burada yaptığı konuşmada, 1 milyondan fazla nüfusu olan Çimkent’e büyükşehir statüsü verildiğine işaret ederek, “Türkistan eyaletinin merkezi, yüzyıllardır Kazak Hanlığının ve bütün Türk dünyasının siyasi ve manevi hayatının kalbiydi. Bu yeniden Türkistan şehrinde olacak. Türkistan, sadece ülkemizin değil, Orta Asya bölgesinin yatırımlar, teknolojiler ve entelektüel kaynakları için yeni merkez olacaktır. Bunun için bütün imkanlar ve gerekli potansiyel burada var.” ifadelerini kullandı.
Nazarbayev böylelikle Çimkent’e büyükşehir statüsü verilmesi ve isminin “Türkistan” olarak değiştirilmesinin şehrin sosyal ve ekonomik dengesi ile bölgedeki halkın refah seviyesinin artacağını söyledi.
Not: Bu şimdi kısmen Türkistan’dır. İnşaallah bir gün bütün Türk Cumhuriyetleri birleşerek tarihte olduğu gibi “Uluğ (Büyük) Türkistan ismiyle anılırlar.

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 5