MakalelerTürkistan

Gulca Katliamı

1
949 yılından beri Çin işgali altında bulunan Doğu Türkistan’ın Gulca vilayetinde Çin işgalcileri tarafından 05.02.1997 tarihinde, bir katliam gerçekleştirildi. 

  5 Şubat 1997 Çarşamba gününün Kandil Gecesi olması münasebetiyle, bir evde toplanarak Kuran-ı kerim okumakta olan bir grup Doğu Türkistanlı kadın, kendilerine güvenlik güçleri adını veren canilerin ani baskınına uğradılar. Bu kadınlar yaka-paça alınarak dövülerek polis merkezine götürüldüler. 

  Bu duruma tepki gösteren halkın polis merkezinin önüne gelerek sözde güvenlik güçlerinin suçsuz yere tutuklamak istedikleri kadınların serbest bırakılmasını istemeleri üzerine iki Doğu Türkistanlı kadının cesedi kalabalığın önüne atıldı. Bu insanlık dışı davranışların akabinde galeyana gelen silahsız halkın üzerine makineli tüfeklerle yaylım ateşi açıldı. Bu şiddetli kurşun yağmuru altında yüzlerce masum Türkistanlı hayatını kaybetti.

  O günlerde çeşitli sebeplerle Doğu Türkistan‘da bulunan yabancı ülke temsilcilerinin, uluslararası kuruluşlar ve dış basının verdikleri haberlere göre, Çin’in sözde güvenlik kuvvetleri Gulca ayaklanması sırasında 400 Doğu Türkistan Türkünü olay yerinde şehit etmiş, pek çoğunun ağır yaralanmasına sebebiyet vermiş ve ilk aşamada 2000 kişiyi tutuklamıştır. Şehit olan 400 kişinin 16’sı, havaların aşırı soğuk olması sebebiyle, üzerlerine sıkılan tazyikli su sebebiyle donarak şehit olmuş, 90’ı dövülerek şehit edilmiş ve 160’ı da halkın güvenliğini sağlaması gereken güvenlik güçlerince açılan ateş sonucu şehit edilmiştir.

  Bütün bu yaşanan insanlık dışı uygulamalardan sonra Çin yönetimi, Gulca ve civarındaki bütün doktorlara bir genelge göndererek, ayaklanma sırasında yaralananların tedavilerini yasaklamış, tedavi edenlerin ağır cezalara çarptırılacağını duyurmuş ve böylece pek çok Doğu Türkistanlının gerekli acil tedavileri göremeden hayatını kaybetmelerine veya sakat kalmalarına sebebiyet vermiştir.

  Aynı gece yapılan ev baskınları olayının sadece Gulca vilayetinde değil, eş zamanlı olarak birçok vilayet ve bölgelerde de yapıldığı ve sudan bahanelerle insanları evlerinden çıkartıp uluorta kurşuna dizdikleri haberleri de alınmıştır.

  Bizler, Turan İllerinden Doğu Türkistan’da, Türk olmaktan başka bir suçu olmayan kardeşlerimize yapılan bu insanlık dışı vahşeti unutmayacağız ve kendisini Türk hisseden hiç kimse de unutmamalıdır.

 

Ali İhsan ÖZTÜRK

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 20