Haberler

Gözyaşı, Birinci Nesil Türk Gönüllüleri Buluşmasına Damgasını Vurdu

A

msterdam- Uetd Hollanda ve Türkevi Derneği, 2011 yılının Avrupa Konseyi tarafından  ilan edilmesi çerçevesinde, birinci nesil Türk gönüllülerin de katılımıyla, “Avrupa Gönüllülük Yılı ve Birinci Nesil Türk Gönüllüleri Buluşması” merasimi yapıldı.
 
Toplantıda UETD Hollanda Başkanı başta olmak üzere, yarım yüzyıla yaklaşan bir  süredir gazetecilik yapan İlhan Karaçay , T.C. Lahey Büyükelçiliği ve Rotterdam Başkonsolosluğu adına, Rotterdam Çalışma Ataşesi, Hollanda Türk İslam Kültür Dernekleri Başkanı Arif Yakışır birer konuşma yaparak günün anlam ve önemine dikkat çektiler.

 Toplantıda ayrıca, Hollanda’ya ilk geldiklerinde programın yapıldığı binada (NDSM Gemi Tersanesi) kaynakçı  olarak çalışan ve diğer misafirler birer konuşma yaparak, göçün yaşandığı ilk yılların haleti  ruhiyesini anlattılar.

Hollanda Türk  Yazaralar Kulübü Başkanı tarafından hazırlanan belgeselde, Hollanda’ya ilk gelişler ve o yıllarda kurulan dernek ve federasyonların nasıl ve hangi zorluklarla kurulduğu bir defa daha ifade edildi. 

Belegeselin seyredilmesinden sonra, Türk işçilerinin 50 yıl önce Hollanda’ya ilk geldikleri ve çalışmaya  başladıkları eski NDSM Gemi Tersanesi salonlarında gerçekleşen bu tarihi buluşmada, İbrahim Görmez, Ali Sarı, M.Emin Ateş, İsmail Polat, Sabri Kenan Bağcı, İsmail İşler, Coşkun Yeğenoğlu, Hasan Güney’e teşekkür plaketleri verildi. 

İlhan Karaçay’a da bir teşekkür plaketi sunulurken, “Bu plaket bana değil, birinci nesil Türkler’in tamamına verilmeli. Bu  sebeple, salonda bulunan birinci nesil dostlarımın hepsini sahneye davet ediyorum.” diye konuşan İlhan  Karaçay, günün en anlamlı fotoğrafının çekilmesini sağladı. 
 
Toplantıda ayrıca, Hollanda Türk toplumuna hizmet veren bir evlat yetişdirdiği için Veyis Güngör’ün  babası İsmail Güngör’e de, Hollanda Yazarlar Kulübü Başkanı Sadık Yemni tarafından bir teşekkür plaketi  verdildi.  

UETD başkanı Veyis Güngör ise yaptığı konuşmada: “Vefa; insanı insan yapan  duyguların başında gelir. Biz, Hollanda’yı birinci nesilden hazır aldık. Onların attıkları  temel ve yaptıkları binalar üzerine faliyetlerimizi devam ettirdik” dedi. 

 UETD  Hollanda Başkanı Veyis Güngör konuşasını şöyle südürdü: “UETD Hollanda ve Türkevi, Hollanda’da yaşanan göçün başlangıç yıllarında yapılan iyilikleri, hizmetleri  ve yardımları unutmamak, yani bu ülkede varlığımızı sürdürmek için oluşturulan  kurum ve kuruluşlarda emeği geçen güzel insanlara, o yıllarda gönüllü hizmet  verenlere teşekkür ediyoruz.  2011 Avrupa Gönüllülük yılında, birinci nesil Hollandalı  Türklerden, ebediyete intikal edenlere Allah’tan rahmet, hayatta olanlara da sağlık  ve afiyetler diliyoruz. Bu insanların isimleri tarihin sayfalarına altın  harflerle yazılacaktır”

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 74