Haberler

Gerçek Soykırım Burada

S

rebrenitsa’da Temmuz 1995 yılında yaşanan soykırımın izleri hâlâ silinemedi. 8 bin erkeğin katledildiği Srebrenitsa kentinde yaşayan Boşnak ailelerin evlerinin büyük kısmında erkekleri katledildiği için sadece kadınlar yaşıyor.

Avrupa’nın 2. Dünya Savaşı’ndan sonra en büyük trajedesinin yaşandığı Srebrenitsa, savaş öncesi günlerini özlüyor. Savaştan önce 36 bin kişinin yaşadığı, kaplıcaları ve doğasıyla çok sayıda turistin geldiği, eski Yugoslavya’nın gelişmekte olan 4. büyük belediyesi olan kent, şimdi savaşta kaybettiği kurbanları, göç eden insanları, uçsuz bucaksız “beyaz zambaklar” gibi dikilen mezar taşlarıyla adeta terk edilmiş bir şehir görüntüsü veriyor. Sokakları boş olan şehirin Boşnakların yaşadığı evlerinde ise tam bir hüzün hakim…

Erkeklerini kaybeden kadınlar, evlerinde kendilerine bırakılan emanete sahip çıkmanın mücadelesini veriyor. Geceler ise onlar için tam bir kâbus oluyor. Çünkü evlerinde yalnız yaşayan bu kadınlar, hâlâ bölgede yaşayan Çetnikler tarafından sık sık rahatsız ediliyor. Ancak bu kadınlar, kendilerini rahatsız edenlere aldırış etmeden mücadelelerine devam ediyor. Öte yandan Bosna-Hersek’in Srebrenitsa kentinde 11 Temmuz 1995 yılında katledilen binlerce insanın yakınları, olaylardan sorumlu tuttukları Hollandalı askerlerin 3 komutanı hakkında mahkemeye “savaş suçu” işlemekten suç duyurusunda bulundu.

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 74