Haberler

Ertuğrul Fırkateyni Şehitleri Törenlerle Anıldı

O

smanlı Donanması’na ait Ertuğrul firkateyninin batması sonucu şehit olan 600’e yakın denizci, Japonya Kuşimoto’da törenlerle anıldı. Törenlere imparatorluk ailesinden Altes Prens Tomohito, kızı Altes Prenses Akiko ile yerel siyasi ve askeri yetkililer ile Ertuğrul Firkateyni Komutanı Osman Paşa’nın torunu Osman Tektaş katıldı. İlk tören, Japon destroyeri Minabe’de düzenlendi. Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Sermet Atacanlı “Elim kazayı hatırlamak her ne kadar bizleri hüzünlendirse de bu olayın Türk ve Japon halklarının ebedi dostluğuna vesile olması en büyük tesellimizdir” dedi.

Büyükelçi, 3 Haziran 1929 günü Türk şehitliğini ziyaret eden ve Kuşimoto halkının anma törenlerini geleneksel hale getirmesine vesile olan İmparator Şova ve ada halkının atalarını saygıyla andığını belirtti.

Tayfun’a Yakalanıp Batmıştı

Ertuğrul firkateyni 16 Eylül 1890 günü Japonya’dan dönerken tayfuna yakalanarak batmıştı. Kaza sırasında 600 Osmanlı bahriyelisi şehit olmuştu. Kazada yaralanan askerler ise Kuşimoto halkının yardımları ile kurtulmuştu. Bir süre Kuşimoto halkının misafir ettiği kazazedeler, daha sonra İstanbul’a Japon deniz kuvvetleri tarafından ulaştırılmıştı. Kuşimoto’da Türk askerleri için şehitlik ve anıt inşa edilmişti.

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 74