Haberler

Doğu Türkista’da Türkiye Rüzgârı

T

ürkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin’e gerçekleştirdiği tarihi ziyareti Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin başkenti Urumçi’den başlattı. Urumçi’de ilk kez bir Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı gören Uygur Türkleri, Erdoğan’a sevgi gösterisinde bulundu.

Erdoğan’ın yaklaşık 40 araçtan oluşan uzun konvoyunun uzun güzergâhı boyunca trafik akışı kesildi, caddelerde yaya akışı da donduruldu. Güzergâh boyunca elli metrede bir polis yerleştirilerek güvenlik önlemi alındı. 
Başbakan Erdoğan Urumçi’deki Büyük Pazar’ı dolaşırken Uygur Türkleri’nin aşırı ilgisi ve sevgi gösterileriyle karşılandı. Pazar gezisine Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye ile bakan eşleri de katılarak alışveriş yaptı. 
Daha sonra kendisine verilen mahalli kıyafetleri giyen Erdoğan ikram edilen çevirme kuzuyu kesti. Uygur halkının haklarının düzeltilmesinden duyduğu memnuniyeti belirten Erdoğan, “Soydaşlarımızı size emanet ediyorum” dedi. 
Ardından Büyük Pazar’a gelen Erdoğan ve beraberindekiler, Uygur Türkleri’nin büyük sevgi gösterisiyle karşılaştı. Erdoğan, pazarda Uygur Türkleri ile sohbet etti, meyve kurusu tattı ve satın aldı. Başbakan Erdoğan’ın hanımı Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan ile bakan hanımları da pazarı dolaştılar.

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 74