Haberler

Dilimiz Elden Gidiyor

T

resim

ürk Dili Kurultayı’nda konuşma yapan Tuğrul Türkeş, tabelalardaki yabancı isimlere tepki gösterdi. Türkeş, ‘bu çirkin ve sevimsiz görüntüye karşı harekete geçilmeli’ dedi.

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Türk Dil Kurumu tarafından, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 8. Uluslararası Türk Dili Kurultayı’nda  konuşında:

“Türkçe adına çok da iç açıcı bir manzarayla karşı karşıya değiliz. Kuru bir kelimeler yığınından ibaret olmayan dilimizin, ülkemizin uzun vadeli ülkülerini gerçekleştirme yolundaki en vazgeçilmez vasıtalarından birisi olduğunu dikkate alarak, devlet ve milletçe bu hususta yaşanan olumsuzlukları bir an önce gidermezsek, geri dönüşü olmayan tehlikeli bir yola girmek üzere olduğumuzu ve dilimizin ciddi bir tehditle karşı karşıya kalacağını şimdiden söyleyebiliriz.” dedi.

Şehirlerimizi Tanınmaz Hale Getirdiler

Türkçenin son yüzyılda hemen her alanda, yabancı dillerin, özellikle de İngilizce’nin etkisi altına girdiğine işaret eden Türkeş, “Bilinen, anlaşılan ve kuralına uygun Türkçe karşılıkları olduğu halde, basın yayın kuruluşları, kitle iletişim araçları ve kimi bilim çevreleri tarafından dilimize sokuşturulan çok sayıda yabancı menşeli kelime, sadece anlaşma dilimizi, sosyal kavram ve terimlerimizi değil yer, mekan, dükkan, bina, kurum ve kuruluş adlarıyla şehirlerimizi de tanınmaz hale getirmekte, yabancılaştırmakta ve Türk kültüründen uzaklaştırmaktadır.” dedi.

Adlar Yüzde 90 Oranında Yabancılaştı

Türkeş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son dönemde inşa edilen büyük ve gösterişli binaların, alışveriş, ticaret ve eğlence merkezlerinin, toplu konutların, hastanelerin, açık ve kapalı spor alanlarının adları yüzde 90 oranında yabancılaşmıştır.
İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerimizle veya sadece turistik yörelerimizle sınırlı kalmayan bu özenti ve duyarsızlık hali, ‘Burası Türkiye mi?’ dedirten çirkin ve sevimsiz bir manzaranın neredeyse ülkemizin tamamına hakim olmasına yol açmıştır.

Daha Ne Kadar Bekleyeceğiz

Ön adları yabancı olan bu mekanların ‘Tower, plaza, mall, center, rezidans, center, club, arena, hospital’ gibi adların da yabancı olmasının Türkçeye, Türk kültürüne, milli ve mimarimize, ortak yaşama alanlarımıza, sosyal ve medeni hayatımıza verdiği zararın önüne geçmek için daha ne kadar bekleyeceğiz?

Bir An Önce Harekete Geçilmeli

Belediyelerimizin ve ilgili kamu kurumlarımızın bu konuda bir an önce harekete geçmesi ve gerekli hukuki düzenlemelerin Meclisimizce yapılmasının zamanı hala gelmemiş midir?”
Başka Dillerden Yeni Kelime ve Kavramlara İhtiyacı Yok

Başbakan Yardımcısı Türkeş, Türkiye’nin 2023, 2050 ve 2071 hedeflerine ulaşması yolunda anlaşılır ve temiz bir Türkçenin de çok önemli olduğuna işaret ederek şunları söyledi:

“Dünya dilleri arasında zenginliği, işlekliği ve kıvraklığıyla öne çıkan, edebi birikimiyle bütün dünyaya parmak ısırtan Türkçenin, gerekmedikçe başka dillerden yeni kelime ve kavramlar almasına ihtiyacı yoktur. Her türlü kelime ve kavram türetme yollarına sahip olan, başka dillerde eşine az rastlanan bir mecazlı anlatım ve ifade gücü bulunan bu muhteşem dilin, kendine has telaffuz, dil bilgisi, söz dizimi, vurgu ve tonlama unsurlarının yozlaşması, ecdadımızdan bize kalan en paha biçilmez miras olan Türkçeye yapabileceğimiz en büyük kötülük olacaktır.”

2017 Türk Dili Yılı

Türkeş, Türkçe konusunda gerekli duyarlılığa, itinaya ve şuura sahip genç kuşaklar yetiştirilmesi ve Türkçenin kendine has tabii dokusunun yabancı diller tarafından tahrif edilmesine göz yumulmasının tarih önünde herkesi sorumlu kılacağına işaret etti.

15 Mart’ta yapılan “Dilimiz Kimliğimizdir” üst başlıklı “2017 Türk Dili Yılı” ilanının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde gerçekleştirildiğini hatırlatan Türkeş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben, “Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile bağlı kuruluşu Türk Dil Kurumunun öncülüğünde başlatılan bu önemli milli davaya vermiş olduğunuz samimi destekten dolayı, zatıalilerine bir defa daha en derin şükranlarımı arz ediyorum.” dedi.

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 5