KültürümüzMakaleler

Derinlerdeki dostluk: “Osmanlı Askerinin Merhameti”

I

. Dünya Savaşı sırasında Türk topçusu tarafından Kemer’de batırılan Fransızların  “Paris II” gemisi, onlarca yıl sonra Türk ve Fransız dalgıçların dostluğuna şahitlik ediyor. O dönem gemiden kurtulan Fransız askerlerine gösterilen büyük yakınlık, şimdi de onların torunlarına gösteriliyor.

     

    Savaş sırasında Akdeniz’e göreve gönderilen Fransız filosunun en önemli gemilerinden “Paris II”, 13 Aralık 1917’de Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul tarafından batırılmıştı. Gemiden kurtularak kıyıya doğru yüzen 19 Fransız asker ise, öldürülmeyi ya da işkence görmeyi beklerken, büyük dostlukla karşılaşmıştı. Fransız askerler misafir gibi ağırlanmış, yaraları sarılmış, sıcak bir ortam sunulmuştu.

    Komutan Rolen’in köpeği Mastik’in bile bakımını yaptıran Yüzbaşı Ertuğrul, Fransız askerlere gösterilen ilgiyi paylaştığı anılarında:  “Zaferden mütevellit (dolayı) neşemizi, mustarip (üzüntülü) yaralı esirlerimize hürmetten göstermedik” demişti.

    Ünlü yazar Pierre Loti’nin aktardığı bu tarihi yakınlaşma 92 yıl sonra bugün de Kemer’de devam ediyor. Kemer Marinası açıklarında 33 metre derinlikte bulunan gemiyi görmek isteyen Fransızlar, Türk balıkadamlarının yardımıyla “Paris II” ’yi yeniden keşfediyor.

    Kaynak – Milliyet

Gökhan Karakaş

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 19