Haberler

Bursa’dan Kosova’ya Tam Destek

M

amuşa Belediye Başkanı Arif Bütünç ve Mitrovica Belediye Başkanı Avni Kastrati ile iş adamlarından oluşan Kosova heyetini Acemler’deki makamında ağırlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kosova’nın Türkiye’nin bir parçası olduğunu söyledi.

Kosova’yı hiçbir zaman Türkiye’den ayrı tutmadıklarını ifade eden Başkan Altepe, “Sizler, bizim Avrupa’daki topraklarımızsınız. Sizin orada dik durmanız ve gelişmeniz, Türkiye’nin de gelişmesi anlamına gelir. Türkiye ile Kosova’nın birbirlerini desteklemesi çok önemlidir. İyi münasebetler içinde, el ele olmamız gerek. Türkiye, her zaman Kosova’nın arkasındadır. Bundan sonra da bu münasebetlerin artarak devam edeceğine inanıyorum” diye konuştu.

 Kosova, Türkiye İçin Bir Avantaj

Balkanlar’da yaptıkları çalışmalara değinen Başkan Altepe, iki ülke arasında sosyal ve kültürel alanların yanı sıra ekonomik anlamda da bağlantıların sağlanması gerektiğine işaret etti. Balkanlar’da en sık ziyaret ettikleri ülkenin Kosova olduğunu da hatırlatan Başkan Altepe, “İki ülke arasında köprüler kurdukça Kosova’nın da kısa sürede gelişeceğine inanıyorum. Kosova’nın Avrupa’nın içinde yer alması Türkiye için de bir avantaj. Münasebetlerin güçlendirilmesi için gerekeni yapacağız” dedi.

 Bursa Mitrovica’ya Model Olacak

Mamuşa Belediye Başkanı Arif Bütünç, Bursaspor’un şampiyonluğuna atıfta bulunarak, Bursa’da yapılan çalışmaların herkesin dikkatini çektiğini söyledi.

Mitrovica Belediye Başkanı Avni Kastrati ise açıklamasında, “Kosova sermayesini Türkiye’ye çevirmiş durumda. Mitrovica Belediyesi olarak serbest gümrük bölgesi yapmayı düşünüyoruz ve Bursa’daki farklı çalışmaları yerinde inceleyeceğiz. Bundan sonra da daha iyi bir işbirliği yapabileceğimizi ve iyi sonuçlar alacağımızı düşünüyorum. Bursa’da da büyük işler yaptığınızı görüyor ve bundan büyük mutluluk duyuyoruz. Bizler de buradaki güzellikleri kopyalayacağız” diyerek Bursa’yı model aldıklarını ifade etti.

Kosovalı iş adamları da Türkiye’de üretilen ürünlerin Kosova’da da güvenle ve ilgiyle kullanıldığını dile getirdi. Ziyaretin sonunda Başkan Altepe, Kosovalı konuklarına Bursa kitabı ve yeşil beyaz kravatları takdim ederken, Kosovalılar da Başkan Altepe’ye geldikleri şehirlere özgü hediyeler verdi.

 

 

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 74