Haberler

Bursa’dan Balkanlara Vefa

Balkanlar’daki Harabe Osmanlı Eserleri Ayağa Kalkıyor

B

ursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Saraybosna’da yaptırılan Bakırbaba Camisi’nin açılışına katıldı.  Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da, 130 yıl önce yıkılan ve Bursa Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde yeniden inşa edilen Bakırbaba Camisi’nin açılışına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Balkanların Türkiye için çok büyük bir öneminin bulunduğunu söyledi. 

Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Bosna ve Yunanistan başta olmak üzere, Balkanlar’da Bursa ile akraba çok sayıda insan bulunduğunu anlatan Altepe, “Şu anda Bulgaristan, Makedonya, Kosova ve Bosna Hersek, Balkanların her köşesinde artık faaliyetlerimiz var. Buradaki kültür ve birikimler canlandı” dedi. 
Türkiye’nin Avrupa’daki Yüzü

Saraybosna’da 130 yıl önce yıkılan Bakırbaba Camisi’nin, Durmazlar Makine ve Sanayi Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz’ın katkısıyla yeniden inşa edildiğini anlatan Altepe, caminin açılışını gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. 

Kültürel faaliyetleri de yürüttüklerini dile getiren Altepe, sözlerini şöyle tamamladı: “Önümüzdeki günlerde Bulgaristan’da aynı şekilde yıkılan bir camiyi yapıyoruz. Kosova’da açılışlar var birkaç tane ve Üsküp’te devam eden 4 adet şu anda inşaatımız var. Ayrıca sosyal kültürel faaliyetler konusunda Bursa, Türkiye ile Balkanlar arasında bir köprü oluşturdu. Uzunca yıllar biraz Balkanlardan ayrı kaldık, herkes tabii ki kendi derdindeydi. Şu anda artık Türkiye güçlendi. Anadolu ile Balkanlar arasındaki köprüler yıllar önce atılmış, şimdi tekrar inşa ediyoruz.”

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 74