Balkanlar - RumeliMakaleler

Bosna’da Ezan-ı Şerif

B

osna- Hersek’te yaşayan Müslümanların inancına göre; teslis’i inkâr eden Allahü tealânın var ve bir olduğuna ve İsa aleyhisselamın da O’nun kulu ve elçisi olduğuna inanan Boşnaklar; âlemlere rahmet olarak gönderilen sevgili ve şerefli, güzeller güzeli, şan ve şerefi çok yüce peygamber efendimiz, Hazreti Muhammed sallallahü aleyhi ve sellem dünyayı şereflendirdiği ve İslam dinini yaydığını ticari kervanlardan öğrenirler.  

Bir heyet seçerek Medine-i Münevvere’ye varırlar. Fakat sevgili ve şerefli peygamber efendimiz, kısa bir müddet sonra ahirete intikal etmişlerdir. Bu heyeti Hazreti Ömer misafir eder. Bu heyetin ayakları çıplaktır. Sizin lisanınızda “ çıplak ayak “ ne demektir?  diye sorar “ bosn” derler. Sizin adınız Bosna’dır der ve ilave eder “sizin şehrinizde kıyamete kadar Ezan-ı Şerif susmayacaktır.”

Müjdelenen şehirler çok azdır. Son savaşta Saraybosna, Sırplar tarafından kuşatılınca, elektrik ve su kesilir. Sırplar, eloktronik cihazlar  bozulsun diye arada sırada elektrik verirler. Saraybosna televizyon ve radyosu ne olursa olsun hemen ezan okuyarak Hazreti Ömer’in müjdesini devam ettirmek niyetiyle halka mesaj verirler.

Mustafa Necati Özfatura

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 18