Haberler

Ata Yurdu Türkmenistan’da Atlar Yarıştı

 

D

ünyada, At Bakanlığı’nın bulunduğu tek ülke Türkmenistan’da, “uluslararası en güzel at yarışması” düzenlendi. Birinci olan atın sahibine kupa ve son model lüks araba hediye edildi.

10 cins atın katıldığı yarışmada, Türkmen atları güzellik, renk, boy ve yürüyüş gibi dallarda yarıştı. Birbirinden güzel atların geçişi hipodromda toplanan vatandaşlardan büyük alkış aldı. 
Türkmenistan’da, Türk-İslam kültüründe önemli bir yeri olan atlarla ilgili uluslararası güzellik yarışması düzenlenmesi, ülkemizde ve dünyada büyük yankı uyandırdı. Başkent Aşkabat’ta, At Bayramı etkinlikleri kapsamında, “Uluslararası Ahal-Teke Atları Güzellik Yarışması” düzenlendi. 
Aşkabat yakınlarındaki Başkanlık Atçılık Tesisi’nde düzenlenen Ahal-Teke Atları güzellik yarışmasına Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov ile bakanlar, diplomatik misyon şefleri, vatandaşlar ve 50’ye yakın ülkeden gelen atçılık dernek ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Ülkenin çeşitli yerlerinden gelen yaşlılar, Türkmen liderin bayramını tebrik ederek, at ve milli kıyafet hediye ettiler. Bu gösterinin ardından Ahal-Teke Atları güzellik yarışmasına geçildi.

10 cins atın katıldığı yarışmada, Türkmen atları güzellik, renk, boy ve yürüyüş gibi dallarda yarıştı. Yerli ve yabancı jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirme sonrasında Hanbeg adlı Ahal Teke Atı ‘en güzel at’ seçildi. Atın sahibi Övliyaguli Şeripov’a son model lüks araba ve kupa hediye edildi. Ayrıca, atı güzel bir şekilde anlatan yazıya 3 bin dolar, en iyi bezemeye 2 bin dolar, en iyi at resmine bin 500 dolar ödül verildi. 

Çevik ve Hızlılar
At Bayramı, dünyada At Bakanlığı bulunan tek ülke olan Türkmenistan’da 1992 yılından beri kutlanıyor. Türkmen “Ahal-Teke Atları” güzellikleri ve kısa mesafeli yarışlardaki hızlarıyla biliniyor. Ayrıca, bu ülkede at yarışları halktan yoğun ilgi görüyor. Asırlardır Ahal-Teke Atlarının cinslerini korumayı başaran Türkmenler, atların yetiştirilmesine de büyük önem veriyor. Türkmenistan’da her yıl Nisan ayının son Pazar günü düzenlenen At Bayramı kutlamaları bu sene erken başladı. Bu yıl ilk defa Türkmen Ahal-Teke Atları arasında uluslararası at güzellik yarışması ve sergisi düzenlendi. Daha önce ülke genelinde düzenlenen yarışmaya bu yıl uluslararası derece kazandırıldı.
Akıncılar

Bin atlı akınlarda çocuklar gibi şendik,
Bin atlı o gün dev gibi bir orduyu yendik!
Haykırdı ak tolgalı beylerbeyi “ilerle!”
Bir yaz günü geçtik Tuna’dan kafilelerle…

Şimşek gibi atıldık bir semte yedi koldan,
Simşek gibi Türk atlarının geçtiği yoldan!
Bir gün yine doludizgin atlarımızla,
Yerden yedi kat arşa kanatlandık o hızla!

Cennette bugün gülleri açmış görürüz de,
Hâlâ o kızıl hatıra gitmez gözümüzde.
Bin atlı akınlarda çocuklar gibi şendik,
Bin atlı o gün dev gibi bir orduyu yendik!
Yahya Kemal Beyatlı

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 74